banner16

Müteahhitler artık inşaatı tamamladığı oran kadar satış yapabilecek
banner3

21 Haziran 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6306 Sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin yürürlüğe girdiğini ifade eden Özcan, “Bu yasa değişikliği ile birçok önemli düzenleme yapılmıştır. 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında yapılan düzenlemelerden en önemlileri 2 Eylül 2019 Pazartesi günüden itibaren yürürlüktedir. Bu düzenlemeye göre; inşaat ruhsatı almak isteyen müteahhit, yapı yaklaşık maliyet bedelinin belli bir oranını teminat olarak göstermek zorunda. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi gereğince inşaat yaparken tüketiciye daire satmak isteyen müteahhit, bitirme oranına göre satış yapmak zorunda. Müteahhit satış yapabilmek için idareden izin almak zorunda” dedi.

Teminat şartlarından bahseden Özcan, “Kentsel dönüşüm alanı olarak riskli alan veya riskli yapı ilan edilen bir yerde inşaat yapmak isteyen müteahhit bu konuda tüm evraklarını hazırlayarak ilçe belediyesine başvuracak. Bu durumda müteahhit;  1- Riskli alanlarda a) Yapı inşaat alanı 50 bin metrekareye kadar olan alanlarda; yapı yaklaşık maliyet bedelinin yüzde 10’u kadar teminat vermek zorunda. b) Yapı inşaat alanı 50 bin metrekare üzeri alanlarda; 50 bin metrekareye kadar yapı yaklaşık maliyet bedelinin yüzde 10’u, devam eden 50 bin metrekare ile 75 bin metrekare arası için yüzde 8, 75 bin ile 100 bin metrekare arası için yüzde 6 ve 100 bin metrekare üstü için de yüzde 4 teminat vermek zorunda. c) Riskli yapılar için geçerli olmamakla birlikte riskli alanlarda belirtilen teminat bedelinin yarısı riskli alan teklifi ile birlikte geçici teminat şeklinde verilir. Yeni Kentsel Dönüşüm değişikliği ile kentsel dönüşüm alanı oluşturma yetkisi Cumhurbaşkanı’na verilmişti. Şayet Cumhurbaşkanlığı tarafından riskli alan ilanı sağlanırsa, tüm bedel kesin teminat olarak yatırılacak, ilan edilmezse geçici teminat iade edilecektir. d) Riskli alanlarda yapılacak imar planlama çalışması sonrası ortaya çıkacak ruhsata konu alan; eksik çıkarsa bu teminatın o kadarlık kısmı iade edilecek, fazla çıkarsa ek teminat talep edilecek. 2) Riskli Yapılarda; Riskli yapının yapım işini üstlenen müteahhit yapı yaklaşık maliyet bedelinin yüzde 10’u kadar teminatı ilgili belediyeye sunmak zorundadır. 3) Müteahhitler teminat olarak; Türk Lirası cinsinden nakit para, teminat mektubu, Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen devlet iç borçlanma senedi veya bu senetler yerine geçecek belgeleri sunabilecekler. 4) Verilen bu teminatlar,  inşaatların tamamlanıp Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan Belgesi) alınmasını takiben müteahhitlere iade edilecektir. Müteahhit projeyi bitiremezse, teminatlar yeni müteahhite aktarılacak. 5) İnşaat projesi tamamlanamaz veya sözleşmede yazan teknik şartnameye uygun yapılamaz ise; teminatlar projeyi bitirmek için anlaşılacak olan yeni müteahhite aktarılacak. Bu suretle projenin bitirilmesi sağlanacaktır. Kalan işin bedeli teminattan az ise, kalan teminat bedeli eski müteahhide iade edilecek. 6) Müteahhit Tüketici Kanunu kapsamında 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe giren, bina tamamlama sigortası yapmış ise, teminat verme zorunluluğu yoktur” dedi.

Müteahhitlerin artık inşaatı tamamladığı oran kadar satış yapabileceklerini vurgulayan Özcan, “2 Eylül 2019 tarihinde yürürlüğe giren bir diğer önemli düzenleme de; müteahhitler tarafından inşa edilecek olan yapılarda tüketicilere bağımsız bölüm satışı yapılırken, bitirme oranına göre satış yapılması şartı getiriliyor. Buna göre; Riskli yapılarda veya riskli alanlarda yapılmakta olan inşaatlardan bağımsız bölüm satmak isteyen müteahhitler, inşaatın ilerleme seviyesine göre idareden (belediyeler veya il özel idaresi) alacakları izinle satış yapabilecekler. Müteahhit kendisine düşen bağımsız bölümlerin satışını yapabilmek için arsa sahiplerinin tamamının onayını almak zorunda. Arsa sahipleri satışa onay vermeleri halinde, tüketicilerin uğrayacakları zararda müteahhitle birlikte sorumlu haline gelebilecekler” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner19