banner16

Bekir Sami Bey,sonradan “Günsav” soyadını alan ünlü albay. Batı Cephesi’nde Kuvayı Milliye’nin ilk örgütleyicisi olan üç albaydan biridir.

Gittiği şehir, kasaba ve köylerde meydanlara sandık koyup “direnişi oylayalım reylerinizi sandığa atın” deyip demokratik katılım peşine düşse, Ya da tellal salıp, ahaliyi meydana topladıktan sonra parmak kaldırmacaya  başvursa "ne dersiniz ey millet!" dese,Böyle yapsa, adım gibi eminim, 1920 Haziranında Akhisar ’da meydana konulacak sandıktan çıkacak olan işgale “hayır” oyu en fazla “dört” olacaktı. Bunlardan biri Bekir Sami, diğeri Bekir Sami’nin yaveri Yüzbaş Selahattin öbürsü “Mualim” Vasıf Bey daha öbürsü emireri Aksak Recep ki o da kuşkulu! Az mı? Hadi sizin güzel hatırınıza yedi ya da sekiz olsun... Başkaca yukarı çıkmam!

Vasıf Bey’in Akhisar meydanında ahaliyi topladıktan sonra bir konuşması var ki, ne diyebilirim “gavur” olsan dakika dolmadan imana gelirsin.

Bekir Sami’nin hatıralarına göre pek etkili konuşuyor Vasıf Bey: “Ey ileri gelenler, ey memurlar, ey köylüler ve ey Müslümanlar, hepinizi din uğruna, vatan uğruna silahlı savaşa davet ediyorum...”

Ahaliden sarık ve cübbeli bir zatın kalkıp cevaben şunları söylediğini yazıyor Bekir Sami: “Namus, din, vatan ve ırzı hükümet düşünsün. Bizim alnımıza ne yazıldı ise biz ona razıyız. Efendim bizler aciziz, karıyız, hükümet bir şey yaparsa ne iyi, yapmazsa sizin dediklerinizi yapmayız. Hatta Yunanlılar buraya geldikleri zaman bugünkü görüşmemiz bile felaketimize sebep olacaktır...”

Ne desin iki gözüm Bekir Sami : “Kalkın defolun. Ben sizi insan ve erkek sanmıştım. Siz bir sürü pezevenkmişsiniz...”

Bekir Sami Bey 17. Kolordu’nun başında Akhisar’dan sonra Alaşehir’e girdiğinde, hele durun Kolordu deyince tabur tabur asker aklınıza gelmesin sadece üç kişiden oluşuyor bu kolordu: Bekir Sami, Yüzbaşı Selahattin, Aksak Recep...

Bekir Sami Bey 17.Kolordu'nun başında Alaşehir'e girdiğinde,Alaşehir'de birçok ev kapılarına Yunan bayrakları asmış,Albay Bekir Sami Bey soruyor ? Neden her taraf Yunan bayrağı kaplanmış ?  4 hoca "Yunan Padişahın izniyle geliyor,karşılayınız"diye fetva verdiler cevabını alıyor,bundan sonrasını İlhan Selçuk "Yüzbaşı Selahattin'in Romanı'nda"Selahattin'in ağzından kuvvacıların aleyhinde şurada burada propağanda yapan 4 adet cami hocasına Bekir Sami'nin yaptıklarını anlatıyor.Tam olarak şöyle:"Bekir Sami Bey hocaların Kaymakamlık binasının önüne getirilmesini istemişti.Biz atlara binip Alaşehir Hükümet Konağının önüne geldiğimiz zaman,Kaymakam,Jandarma Komutanı ve dört hoca oradaydı.Ani bir hareketle belinden çektiği tabanca ile 4 hocayı da yere serdi."Böylelikle Kurtuluş Savaşı hainlerine ilk kurşun Alaşehir'de sıkılmıştır"diye bitiriyor satırlarını...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner19