banner16
Öne Çıkanlar sabit kaya alwv kardiyoloji Gözde grup habibe apak

O İstediği Yol Da Ancak “Sevgi” den Geçer
banner3

Kadın hakları kavramı özellikle 19. Yüzyılda büyük önem kazanmaya başladı ...

 

1857’den beri dünyanın birçok ülkesinde kutlanan bu gün 1977 yılındaki Birleşmiş Milletler genel toplantısında Kadın Hakları ve Uluslararası Barış günü olarak kararlaştırılmış ve kadınların haklarının verilmesinin dünya barışını güçlendireceği kabul edilmiştir.. Böylece 8 Mart Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerde ‘Uluslararası Kadın Günü “ olarak kutlanmaya başlandı.

 

Kadınlar dünya genelinde eğitim – öğretim hakkından yoksun veya ikinci planda bırakılmaktadır. Bir çok devletin hukuki düzenlemelerinde kadın erkek ayrımı bulunmaktadır. Özellikle miras hukuku ve medeni hukuk düzenlemelerinde kadınlara negatif ayrımcılık uygulanmaktadır.

 

Dünyanın bir çok bölgesinde, kadınların eş seçme, evlilik, boşanma ve diğer temel medeni hakları henüz tanınmamıştır. 

Kadınlara yönelik fiziki şiddet ve psikolojik baskı en çağdaş ülkelerde bile tam anlamıyla kırılamamıştır. Dünyada her 3 kadından 1’i hayatının bir döneminde şiddete maruz kalmaktadır. Türkiye’de kadına karşı şiddet oranı, gelişmiş devletlere oranla oldukça yüksektir.

 

Kadın hakları ile ilgili önemli kazanımlar da elde edilmiştir. Örneğin Suudi Arabistan’da çok geç de olsa kadınlara oy hakkı (2011 yılında) verilmiştir. Bir çok ülkede kadına karşı şiddet, taciz ve tecavüzün cezaları artırılmıştır. Bu cezaların daha da caydırıcı oranda artırılması için Kadın hakları savunucuları büyük mücadele vermektedir. 

Türkiye’de kadınlar 20 Mart 1930’da belediye seçimlerinde seçme hakkı kazandı. 1933 yılında Köy Kanunu’nda muhtar seçme ve köy heyetine seçilme hakkı düzenlendi. Milletvekili seçimlerinde seçme ve seçilme hakkına ise 5 Aralık1934’te yapılan anayasa değişikliğiyle kavuştular. 8 Şubat 1935’de ilk defa meclis seçimlerine katılan Türk kadınları mecliste 18 sandalye elde ettiler.

 

Sonuç olarak demokrasiyle yönetilen ve sosyal hukuk devleti olan her ülke; kadın haklarının korunması önündeki engelleri kaldırmakla yükümlüdür. 

Kadın Haklarına saygı göstermek sadece yasalarla güvence altına alınmıyor tabi ki ...Toplumda temel insan hak ve hürriyetleri ile ilgili problem yaşanmaması için önce bunun farkına varılması gerekiyor . Aslında belki de bilinen , belki de farkedilmeden yok sayılan Kadın Hakları , nedir ‘i yaşayarak, yaşatarak ifade etmeliyiz ... 

Gelişmekte olan ülkelerde “ Kadına ve Kadın Haklarına Saygı ,, aslında Kadınlara tanınan sağlıklı ve güvenli çalışma ortamlarıyla artan iş gücü verimiyle kendiliğinden var olmuştur . 

Çünkü Kadın, Kendisine tanınan hakkın hakkını vermeye kodlanmış , üretken bir varlıktır .Ne istediğini bilen, hayal kurabilen, hayallerini hedef haline koyup, o hedefe ulaşıncaya kadar var gücüyle çalışan özel bir kişidir.

 

Bu doğuştan gelen mükemmel özellikleri bazen kendisi de farkedemeyebilir ; çünkü önceliği hiç bir zaman kendisi olamaz...Ailesi, işi, çocukları ve çözümcül geçinebilir özellikleri çoğu zaman kendi taleplerinden çok daha önce gelmektedir ... 

İşte o yüzden diyorum ki ;

Allah’ın bu kadar doğuştan muhteşem özelliklerle dünyaya getirdiği Kadınların , bu anlamda önce kendilerini keşfetmelerine , sonra da bu özellikleriyle bir olup üretmeye , topluma kazandırmaya ve bütüne fayda sağlamalarına alan açmalıyız ...

 

Çünkü Kadın , isterse , aslında Yaşamı , Yaşamayı kolaylaştırır ... Kadın Haklarına saygı duymak , ona bu alanı açmak için sadece bir başlangıçtır ... 

Bugün 5 Aralık Dünya Kadın Hakları günü de , bunun sadece hatırlatıcısı ...

 

Bizlere, bizlere gösterdikleri sevgi ve saygıyla yeniden keşfettiren herkese sevgi ve saygılarımla,

Dr.Hülya Yurtdaş Pirinççi

Genel  Müdür/ Profesyonel Koç

İntegral İlişki Koçu

 

MANİSA EĞİTİM Ve KOÇLUK AKADEMİSİ(MEKA)

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Kampüsü

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner19