Japon viskileri, son yıllarda uluslararası arenada büyük bir ilgi gören, tadım özellikleri ve diğer birçok unsuruyla tüketicilerin gözde seçenekleri arasında yer alıyor. İskoç ve İrlanda viskileriyle başlayan serüven, Amerika’nın burbonları ile günümüzde devam eden viski dünyasında Japonya’da güçlü bir oyuncu olarak yer alıyor.  Japon viskileri için 7 örnek ile liste hazırladık!

Japon viskisine ait seçeneklerin başarısının en büyük sırrı ise geleneksel mükemmeliyetçilik anlayışı, damıtma teknikleri ve yerel lezzet unsurları yer alıyor. Japon viskileri, dengeli ve zarif tat profilleriyle bilinirken her damıtımevinin kendine has özgün bir üretim tekniğinin olması ise çeşitlilik açısından yeterli kılıyor. İşte en kaliteli Japon viskisi listesi…

Japon Viskileri 6

Japon Viskileri Hakkında

Japon viskileri, son dönemde dünya çapında pek çok ödülün sahibi olması nedeniyle tüketiciler tarafında yoğun ilgi görüyor. Japonya’da viski üretim tarihi her ne kadar çok eski yıllara dayanmasa da kısa süreler içerisinde elde ettikleri bu başarı, geleceğe yönelik viski sektöründe ciddi bir pay almalarını da sağlayacak gibi duruyor.

Japon viskisi üretimi yaklaşık olarak 1870’li yıllarda başlamıştır. Ancak ticari alanda ilk üretim 1923 yılında Yamazaki damıtımevinin açılmasıyla gerçekleşti. İskoç viskisine benzeyen yapısı, dünya genelinde çokça sevilen çeşitler arasında yer almasını sağladı. Bununla birlikte en iyi Japon viskileri listesinde de görüleceği üzere markaların kendine has üretim teknikleri, elde edilen bu başarıda önemli bir rol oynadı. İşte en iyi Japon viskisi listesi…

Japon Viskileri: 7 Önemli Viski Markası

Japon viskileri, yüksek üretim standartları, dengeli ve zarif tat profili ile dünya çapında bir üne kavuşmuştur. Ülkedeki viski üreticileri, daha çok geleneksel üretim tekniklerini yenilikçi yaklaşımla yeniden tasarlayarak bu başarıya ulaştı. Aşağıdaki listede en iyi Japon viskileri örneklerini görebilirsiniz.

En iyi Japon viskileri için hazırladığımız listedeki 7 marka şu şekildedir:

  • Yamazaki
  • Hibiki
  • Nikka
  • Hakushu
  • Chichibu
  • Mars
  • Karuizawa

İşte en kaliteli ve iyi Japon viski markaları…

Japon Viskileri 7

1- Yamazaki

Yamazaki, en iyi Japon viskileri listesinde kendi alanında ilkleri başardığı için listede ilk sırada yer alıyor. Japonya’nın en eski ve prestijli viski markalarından olan Yamazaki, 1923 yılında Suntory tarafından kuruldu. Kyoto yakınlarında bulunan üretim tesisiyle birlikte Yamazaki markası, Japon viski endüstrisinin öncüleri arasında yer aldı. Viski kalitesi ise benzersiz iklim koşulları ve ideal su kaynaklarından gelmektedir.

Yamazaki, Japonya’nın ilk kez tek malt viskisini üreten şirkettir. Aynı şekilde bu geleneği devam ettirmesi, çeşitli yaşlarda ve özelliklerde viskileri sunmasını sağlamaktadır. Damıtımevi, klasik meşe fıçılarını içermesiyle birlikte aynı zamanda Japonya’ya özgü mizunara fıçılarını da içermektedir. Bu da farklı bir tat profili sağlıyor.

Japon Viskileri 8

2- Hibiki

Hibiki, Yamazaki’ye benzer şekilde Suntory’nin önde gelen blended viski markaları arasında yer alıyor. Japon viskileri listesinde farklı bir profile sahip bu seçenek, Japonya’nın en saygın viski çeşitleri arasında yer almaktadır. 1989 yılında Suntory’nin 90. yıldönümünü anmak adına üretilen marka, adını “rezonans” anlamına gelen Japonca kelimeden almaktadır.

Farklı viski lezzetlerini mükemmel bir uyum içerisinde oluşturmasıyla bilinen Hibiki, pek çok otorite tarafından en kaliteli Japon viskisi olarak tanımlanmaktadır. Malt ve tahıl viskilerinin dengeli karışımından oluşan Hibiki viskileri, çeşitli yaşlarla tüketicilere sunuluyor. Şişe tasarımı ise geleneksel Japon sanatını yansıtmaktadır. Fıçı çeşitliliği ise mizunara meşe fıçıları da dahil olmak üzere çok sayıdadır.

Japon Viskileri 9

3- Nikka

Japon viskileri listesi için Nikka örneğini de verebiliriz. Nikka, Japon viski endüstrisinin diğer büyük oyuncularından birisidir. Masataka Taketsuru tarafından 1934 yılında oluşturulan marka, kurucunun İskoçya’daki bilgi ve deneyimlerinden esinlenerek yaratılmıştır. İskoçya’da viski üretim tekniklerini kendine has yorumuyla birebir uyarlayan markanın Japonya’da iki büyük damıtımevi bulunmaktadır.

Nikka viski çeşitleri içerisinde “Nikka From the Barrel” seçeneği, dünyaca bilinen, güçlü ve yoğun tadıyla dikkatleri üzerine çeken bir üründür. En iyi Japon viskileri arasında yer alan Nikka, ülkenin viski endüstrisinde dünya çapında yer almasına en büyük katkıda bulunan markalar arasında yer alıyor.

Japon Viskileri Hakushu

4- Hakushu

Hakushu, Japon viskileri arasında dünyaca ünlü bir diğer popüler seçenektir. Suntory’nin damıtımevi olarak hizmet sağlayan marka, 1973 yılında Japon Alpleri’nin yüksek kesimlerinde kurulmuştur. Bu dağlık bölgenin saf su kaynakları, temiz havası ve uygun iklim koşulları, başarısının sırrı olarak yansıtılabilir.

Hakushu Distillery, çevresindeki eşsiz doğadan ilham alarak yine doğayı yansıtan benzersiz tat profiliyle biliniyor. En iyi Japon viskileri araştırmasında karşılaşacağınız bu markanın ürünlerinde yeşil elma, nane ve hafif dumanlı notalar tadabilirsiniz. 12 YO ve Distiller’s Reserve serileriyle beğeni kazanan marka, dünya çapında tüketiciler tarafında da tercih edilmektedir.

Japon Viskileri 2

5- Chichibu

Japonya’nın en genç damıtımevlerinden birisi olan Chichibu, 2008 yılında Ichiro Akuto tarafından kuruldu. Kısa sürede büyük bir üne kavuşmaları, geleneksel Japon viski üretim tekniklerini modern üretim teknikleriyle birleştirmeleri sayesinde gerçekleşmiştir. Küçük ölçekli üretimi, onları daha değerli kılarken el işçiliği ile üretim yapmaları ise viski endüstrisinde Chichibu’nun özel bir yer edinmesini sağlıyor.

Japon Viskileri 3

6- Mars

Japon viskilerinin üretim merkezleri genellikle ülkenin yüksek noktalarına konuşlanmıştır. Mars Damıtımevi ise Japonya’da en yüksek rakıma sahip viski üretim merkezidir. 1985 yılında Nagano bölgesinin dağlık çevresinde kurulan marka, viskilerinin eşsiz karaktere sahip olmasıyla dünya çapında kısa sürede üne kavuştu. Üretimde Japon ve İskoç viski üretim tekniklerini kullanan markanın “harman” viskilere örnek olarak verilebilecek ürünleri bulunuyor.

Zarif ve dengeli tat profiliyle birlikte başarısını sürdüren Mars Japon viski markası, son yıllarda üretim ölçeğini artırarak dünyada daha çok söz sahibi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Japon Viskileri 4

7- Karuizawa

Japon viskileri için son olarak Karuizawa markasından söz edelim. Karuizawa Distillery, her ne kadar günümüzde üretimini sürdürmese de halen aranan değerli viskileri ile biliniyor. 1955 yılında kurulmuş olan bu marka, üretimde genellikle sherry fıçıları tercih etti. Sherry fıçılarda elde edilen karmaşık ve zengin tat profilleri, markanın dünya çapındaki başarısında etkin rol oynamıştır.

Malkoçoğlu Bali Bey Kimdir? Tarihte Kim? Gerçekte Var Mı? Neden İnfaz Edildi? Kim Öldürdü? Malkoçoğlu Bali Bey Kimdir? Tarihte Kim? Gerçekte Var Mı? Neden İnfaz Edildi? Kim Öldürdü?

En kaliteli Japon viskisi olarak tanıtılabilecek Karuizawa Damıtımevi, 2011 yılında faaliyetine son verdi. Ancak mevcut koleksiyoncular ve viski severler tarafından geçmişte üretilen ürünleri halen talep görüyor. Dünyada sayıca az olarak bulunan Karuizawa viski çeşitleri, bu nedenle en değerli viskiler arasında da kendisine yer buluyor.

En Kaliteli Japon Viskisi Hangisi?

Japon viskileri listesini sizlere sunduk. Ancak günümüzde kullanıcılar, daha çok en iyi ve kaliteli seçeneği bulmak için araştırmalar yapmaktadır. En kaliteli Japon viskisi için tüketicilerin damak zevkine göre farklı markalar sayılabilir.

Günümüzde Karuizawa viskileri, günümüzde üretimin olmaması nedeniyle dünyada az sayıda olması, lezzeti, üretim tekniği ve tat profili bakımından en iyi Japon viskisi olarak tanımlanabilecektir. Ancak kişilerin kendi zevklerine göre bu bilgi değişiklik gösterebilir.

Sıkça Sorulan Sorular      

Japon viskileri ile ilgili sıkça sorulan soruları cevapladık:

1- Japon viskisinin diğer viskilerden farkı nedir?

Japon viskileri, geleneksel İskoç ve İrlanda viskilerindeki meşe fıçılarının aksine, mizunara fıçılarında üretilmektedir. Temel farklılık bu olsa da Japon viski çeşitlerinin diğer viski ürünleri arasında birçok noktada farklılık vardır.

2- Hibiki hangi türde viski üretiyor?

Hibiki viski markası, blended türünde viski üretmektedir

Editör: Gulce Editor