Hatice Yumrutaş 37 yaşında ilkokul mezunu 2 çocuk annesi bir kadındı. Yumrutaş eğitim hayatını devam ettirmeye karar verdi ve İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi bölümünü açık liseden okuyarak tamamladı.

Yumrutaş'ın aynı zamanda kızı ile aynı sıralarda oturarak eğitim hayatımını devam ettirmesi azmin zaferini birkez daha gözler önüne serdi.

''Aynı sıralarda hem öğrenci hem veli oluyorum''

42 yaşında olan Hatice Yumrutaş 37 yaşında okumaya karar verdikten sonra kızı ile aynı okulda olmasının neler ifade ettiğini şu sözlerle anlattı.

“2 çocuk annesiyim. İlkokul mezunuydum. Daha sonra 36-37 yaşından sonra tek başıma okumaya karar verdim. Bir kadının tek başına yapamayacağı hiçbir şey olmadığını düşünüyorum. Azmin ve istikrarın kararlığı çok önemli.

Bunu başaracağıma biliyordum. İstemek başarmanın yarısıdır. Ben ilk kayıt olduğumda zaten başaracağımı biliyordum ve 4 yılın sonunda istedim, başardım ve mezun oldum.

Bu güzel başarının yanı sıra güzel kızımla birlikte aynı okulda olmaktan çok memnunum. Kızımın öğretmenleri benim de öğretmeni. Bazen bu sıralarda kızımın velisi olarak, bazen öğrenci olarak oturuyorum. Bu durum öğretmenler için de biraz farklı bir durum oluyor.

Tabii ki çok mutluyum. Hocalarıma ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Öğrenmenin yaşı olmadığını ve bütün bilgilerin sınırsız olduğunu düşünüyorum. Öğrendikçe, bildikçe çoğu şeyi bilmediğimi daha fazla anladım. Tüm kadınlarımızın ve özellikle de annelerimizin okumalarını istiyor ve tavsiye ediyorum.”

42 Yaşında Liseden Mezun Oldu! 1 1

Yumrutaş Öğretmen Olmak İstiyor

Liseyi bitiren Yumrutaş'ın hedefleri ise bitmiyor. 8 Haziran günü ünivertiseyi kazanmak için milyonlarca kişi ile birlikte sınavı girecek olan Yumrutaş, “Öğretmenlik düşünüyorum. Zaten benim bölümüm okul öncesi çocuk gelişim bölümü bu yıl stajımı tamamladım çocuklarla iç içeyim. Çocukları çok seviyorum. Bundan sonraki hedefim de okul öncesi kreşlerde öğretmen olmak istiyorum.” sözleri ile hedefini dile getirdi.

42 Yaşında Liseden Mezun Oldu! 22

Başarısı Takdir Topluyor

Kendisi ile aynı okulda öğrenim gören Yumrutaş'ın kızı Hediye Turan ise, “Şaşırmıştım önce ve karşı çıkmıştım. Olmaz demiştim sonra düşündüm ve okumanın yaşı yok. Yapabilirsin dedim. Hep destek çıktım. Yapacağına da inandım. Gurur duyuyorum ve tebrik ediyorum. Etkinliklerde makas alışverişi ve ortak boyalarımız var. Kendisiyle gurur duyuyorum ve başarılarının devamını diliyorum” sözleri ile annesine destek çıktı.

Bir dakika ile 1 yıl kaybedeceklerdi Bir dakika ile 1 yıl kaybedeceklerdi

42 Yaşında Liseden Mezun Oldu! 33

Anne ve Kızın Öğretmeninden Tebrik

İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi Bölümü'nde hem anne hem de kızın öğretmeni olan Zuhal Koçan, anne kız hakkında şunları söyledi: “Anneler ve kızları diyorum ben. Eğitimin yaşı olmadığının bir göstergesi. Annemizin yaşı olmasına rağmen çocuk sahibi olmuş ama azmederek okulunu tamamlamış. Çocuk gelişimini tamamladı. Kızıyla birlikte eğitime devam etti. Her ikisiyle de birlikte çalışıyor olmaktan büyük keyif aldık. Gayretli, azimli, prensipli çalıştı, derslere devam etti ve devamsızlık yapmadı ve başardı.”

Kaynak: İHA