82 yaşındaki bastonlu Yaşar dede gençlere ilham kaynağı oluyor. Türkiye'nin en yaşlı üniversite öğrencisi olma hayaliyle mezara kadar okumak isteyen Yaşar dedeye sınav görevlisi "Azmine hayranım" dedi. Amasya İlahiyat Fakültesi öğrencisi olmak isteyen Yaşar dede internetten derslerine çalıştı.

Merakı mesleği oldu: Bölgede ilk ve tek kadın operatörü oldu Merakı mesleği oldu: Bölgede ilk ve tek kadın operatörü oldu

82 yaşındaki dede azmiyle herkese ilham kaynağı oluyor

Emekli maaşını evin giderlerine ve kiraya veren Aktaş, özel ders alma durumu yoktu. Amasya Halk Eğitim Merkezi'ndeki kursalara katılıp kütüphanenin özel bölümünde torunu yaşındaki öğrencilerden ders aldı.

82 yaşındaki dede azmiyle herkese ilham kaynağı oluyor

Mezara kadar okuyacağım

Sınav salonuna ilk gelenler arasında olan Aktaş  “Bu sınava 4. girişim. İnşallah bu sefer kazanacağım. Çok çalıştım” dedi. İlkokul diplomasına mezun olduğu okulun sisteminde bulamaması üzerine ulaşamayan ve 70 yaşındayken açık öğretime başvurup sırasıyla ilköğretim, lise ve iki yıllık ilahiyat bölümünü başarıyla bitiren emekli elektrik teknisyeni Aktaş, “Okumak çok güzel bir şey. Ölünceye, mezara kadar okuyacağım” dedi.

Kaynak: İHA