Manisa'nın Alaşehir ilçesinde yaşanan kavurucu sıcaklar üzüm bağlarında çalışan işçileri durduramıyor. Güneşin altında saatlerce çalışan üreticiler ve işçiler güneşten korunabilmek için kendi yöntemleriyle önlem alıyor.

Alaşehir'in Baklacı Mahallesi'nde üzüm üreten  30 yaşındaki Celalettin Özel, yaşanan kavurucu sıcaklara rağmen kaliteli üzüm üretebilmek için çabaladıklarını ifade etti. 

Alaşehir'de kavurucu sıcaklarda bile yaprak toplanmaya devam ediliyor! Alaşehir'de kavurucu sıcaklarda bile yaprak toplanmaya devam ediliyor!

Üzüm bağlarında bu dönemlerde sulama ve gübreleme yapıldığı söyleyen Özel,"Bağlarda sulama işlemi ve gübreleme işlemi yapıyoruz. Küçük yaşlardan bu yana bağcılık ile uğraşıyoruz. 6 dönümlük alanda Red Globe üzüm yetiştiriyoruz. Kaliteli üzüm yetiştirebilmek için Mart ayından itibaren üzüm bağlarında işlerimiz başlar. 

Gübreleme, ilaçlama ve toprak işleme işleri ile çalışmalarımız devam eder. Daha sonra hasat dönemi başlar ve Eylül ayının sonuna kadar hasat devam eder. Hasat sonrası bir veya iki aylık bir boşluk olur ve sonrasında ip kesme ve budama işleri ile çalışmalarımız devam eder." dedi.

Alaşehir'de Tarım Işçileri Sıcağa Meydan Okuyor! (2)Alaşehir'de Tarım Işçileri Sıcağa Meydan Okuyor! (3)

Alaşehir'de Tarım Işçileri Sıcağa Meydan Okuyor! (4)

Kaynak: Soner Vatansever