Kurban bayramına az bir süre kalmışken, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı  Bahattin Akyüz vatandaşları korsan kasaplar hakkında uyardı. 

MESO Başkanı Bahattin Akyüz,"Ehli olmayan insanlar, kesimi sıkıntılı olan insanlar, bizde bunlara uyarılarda bulunuyoruz. Kurbanlarınızın kesim, parçalanma ve doğranma işlemlerini hijyenik ortamlarda gerçek kasaplara yani mekan sahibi işyeri olan gerçek kasaplara yaptırılması konusunda halkımıza uyarılarda bulunarak bilgilendiriyoruz” dedi.

Akyüz, vatandaşların mağdur olmaması için bu kasaplara dikkat etmesi gerektiğini ve sadece  sertifikalı kasapların tercih edilmedsi gerektiğinin altını çizdi.

Kurban bayramı nedeniyle kurban kesimi ile ilgili denetlemelerin yapılcağını belirten Akyüz,“Tarım İl Müdürlüğü, Vergi Dairesi, belediye zabıta müdürlükleri ile bu durumu paylaştık. Denetim altında olacaklar ” dedi.

"Kurban hijyenik ortamlarda sağlanmalı" 

Kurban kesimlerinin hijyenik ortamlarda gerçekleşmesini söyleyen Akyüz,“Kurban Bayramı münasebetiyle her meslekte olduğu gibi bu meslekte de korsan diye tabir ettiğimiz kasaplar oluyor. Ehli olmayan insanlar, kesimi sıkıntılı olan insanlar, bizde bunlara uyarılarda bulunuyoruz. Kurbanlarınızın kesim, parçalanma ve doğranma işlemlerini hijyenik ortamlarda gerçek kasaplara yani mekan sahibi işyeri olan gerçek kasaplara yaptırılması konusunda halkımıza uyarılarda bulunarak bilgilendiriyoruz. Hem sağlığımız için çok önemli çünkü ettir, fazla bekletildiği zaman ve hijyenik ortamda olmadığı zaman gerek kıyma gerek parçalama bakteri üretebiliyor. Bakteri ürettiği zamanda hastalık üretebiliyor. Sadece kurban kurbana piyasaya çıkan eline bıçak alıp da ben kasabım diyerek hayvanın kanını bile akıtamayan insanlar türüyor, biz bunlar için uyarılarda bulunuyoruz.” dedi.

Yakalanlara Ceza Büyük!

Merdiven altı kesim yapan kasapların yakalnması durumunda cezxaların olduğunu altını çizen Akyüz,"“Kesinlikle böyle kişiler teşebbüs etmesinler, yakalanmayız demesinler, yakalanıldığı zaman cezası çok ağır bir kurban döneminde alacağı paranın on katını ödeyebilir çok dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü bu işi yapan vergili, oda kayıtlı, mekân sahibi ve ehliyetli ustalık belgesi olan bu işi yapabilir kişiler olarak yaptıkları için diğerleri kurbandan kurbana türeyen merdiven altı kaçak olarak bu işi yapan korsanlar olarak tabir ediyoruz” dedi.

Vatandaşlar Afişlerle Bilgilendiriliyor

 Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak, korsan kasaplara karşı vatandaşları uyarmak için afişler hazırladığını belirten Akyüz,“Kurban bayramlarına özel olarak hazırlatmış olduğumuz afişler kasap dükkânlarının camlarına da asmış olduğumuz ve bütün sosyal medya alanlarında bunları paylaştık. Bunları halkı bilinçlendirmek adına yapıyoruz. Çünkü halkımız bu konuda bilinçsiz ucuz etin suyu kara olur hesabı misali nerde ucuz et kesimi gibi durumlara aldanıyorlar ama sağlığımızı düşünmemiz lazım. Dolayısıyla biz de bunları bütün kasap üyelerimizin işyerlerine asarak bu tür kampanyalarımızı biz yıllardır yapıyoruz." diyerek konuşmasını tamamladı.

Başkan Akyüz'den Merdiven Altı Kasap Uyarısı! (2)

Zeynep Başkan kaç yaşında ve nereli? Zeynep Başkan ne iş yapıyor? Zeynep Başkan kaç yaşında ve nereli? Zeynep Başkan ne iş yapıyor?

Kaynak: İHA