Sırbistan’ın başkenti Belgrad'da , 11 – 15 Eylül 2023 tarihleri arasında Türkiye’nin 100. yılını Türk Sinema Günleri düzenlenecek. Belgrad’ın köklü ve prestijli kültür-sanat merkezlerinden biri olan Dom omladine, Rumeli Kültür Sanat ve Eğitim Derneği ile Balkan Panorama Film Festivali’nin ortaklaşa düzenlediği bir etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Belgrad’ta Türk sinemasının zenginliğini ve çeşitliliğini yansıtan 14 uzun metrajlı film, beş gün sürecek bir etkinlik kapsamında izleyicilerle buluşacak. Filmlerin gösterimlerinin ardından, seyirciler oyuncular, yönetmenler ve yapımcılarla söyleşi fırsatı yakalayacak. Ayrıca Türkiye’den gelen misafirler, Sırbistan’ın en büyük film stüdyolarını ziyaret ederek, sinema alanında işbirliği olanaklarını değerlendirecek. Ayrıca iki seyirciye açık iki yuvarlak masa toplantısı yapılacaktır. Bu toplantılara Rade Vojnović (Sırbistan Kültür Bakanı Özel Danışmanı), Faruk Güven (TRT Sinema Müdürü), Ivan Karl (Sırbistan Sinema Genel Müdürü), Yamaç Okur (Yapımcı, Ay Yapım), Darko Bajić (Yönetmen, Yapımcı, Belgrad Üniversitesi, Sahne Sanatlar Fakültesi, Sinema Bölümü Öğretim Üyesi, Eski Sırbistan Sinema Genel Müdürü), Igor Turčinović (PFI Stüdyoları Direktörü), Dragan Jeličić (Pink TV Program Direktörü), Serdar Can (MARS Dağıtım), Darja Bajić Božović (Magic Line Film Yapım Şirketi, Yapımcı), Atalaj Taşdiken (Yönetmen, AT Yapım’ın Sahibi).

Behzat Ç. dizisinin Hayalet’i İnanç Konukçü, Bembeyaz filminin ardından seyircilerle söyleşi yapacak. Ayrıca Ferhunde Hanımlar, Bizim Evin Halleri, Annem ve Aile dizilerinin sevilen oyuncusu Emel Göksü de Türk Sinema Günlerine katılacak. Müyyeser karakteriyle birçok festivalden En İyi Kadın Oyuncu ödülü alan Koridor filminin gösteriminden sonra Belgrad’taki sinema severlerle buluşacak olan oyuncu Numan Çakır, Toprak filmi vesilesiyle de Sırbistan’daki sinemaseverlerle bir araya gelecektir. Poyraz Karayel, Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Kızlarım İçin, Arıza ve şu anda Yazgı dizisinde Tekin karakterini canlandıran oyuncu, Toprak filmiyle de beğeni toplamıştır. Nuri Bilge Ceylan’la birlikte dünyada en fazla ödül alan ve tanınan yönetmenlerden Semih Kaplanoğlu’nun son filmi Bağlılık: Hasan da gösterilecek filmler arasında.

Sırpça altyazılı 14 ödüllü film, Türk Sinema Günleri’nde ilk kez Sırbistan’da gösterilecek. Gösterimler ve etkinlikler ücretsiz ve herkese açık olacak.