Karşıyakalı 60 yaş ve üzeri yurttaşlar, Bilge Çınarlar Sağlıklı Yaş Alma Merkezi sayesinde aktif kent hayatından kopmuyor. Karşıyaka Belediyesi’nin düzenlediği etkinlik ve kurslara katılan bin 200’den fazla üye, el sanatlarından müziğe kadar onlarca farklı alanda kendilerini geliştiriyor. Ayrıca çeşitli konularda kurulan kulüplerde de sosyalleşme fırsatı buluyor.

İleri yaştaki vatandaşların şehir  hayatına  aktif katılımını önemsediklerini söyleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Karşıyaka’mızda yaşayan ileri yaş almış büyüklerimizi nitelikli hizmetlerle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Karşıyaka Belediyesi Bilge Çınarlar Sağlıklı Yaş Alma Merkezi, 55 yaş ve üzeri Karşıyakalıların sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılarak hayat kalitelerini artırmalarına olanak sağlayan bir merkez olarak hizmet veriyor.  Merkezde 16 farklı branşta ( Resim, Ahşap Süsleme, Kağıt Rölyef, Üç Boyutlu Perspektif, Quilling, Zihin ve Beden Egzersizleri, Salon Dansları, Halk Oyunları, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Satranç, Örgü, Akıl ve Zeka Oyunları, Briç İngilizce, Almanca, Fransızca, Cam Altı Boyama) kurs verilmektedir.  Merkezin üye sayısı 2 bin 700’ü aşmıştır23 ve merkezde düzenlenen etkinlikler, ileri yaş almış Karşıyakalıların kent hayatına daha aktif katılımını sağlamaktadır.

TİYATRO KULÜBÜ İLGİ GÖRÜYOR
Tiyatro kulübü merkezde en çok ilgi gören çalışmalardan biri. Üyeler klasik tiyatro oyunlarının yanında kendi yazdıkları oyunları da sergiliyor. Meslek hayatı boyunca tiyatro oyunu yazan ve eserleri TRT’de seslendirilen tiyatro kulübü üyelerinden emekli Türkçe öğretmeni Perinur Olgun’un yazdığı oyunlar üyeler tarafından keyifle sahneleniyor. Hayatını sanata adadığını belirten Perinur Olgun, “45 yıl devam ettiğim Türkçe öğretmenliğinde son 10 yılda Karşıyaka’da görev yaptım, bir yıl önce de emekli oldum. Hayatım boyunca şiir, öykü, tiyatro üzerine çalışmalar yaptım. TRT’de eserlerim yayınlandı. Birçok şarkının da güftesini yaptım. 22 şarkıya can verdim. ‘Yeşil Diyordun Gözlerimi Al gitsin’, ‘Unutmayı Ezberletme Bana’ gibi birçok eserim var. Sürekli hayatın içinde üreten olmayı başardım. Emekli olunca komşumun yönlendirmesi ile Bilge Çınarlar Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’ni öğrendim. Tanışmak için gittiğim merkezde beni çok güzel karşıladılar. Merkezin sorumlusu Derya Hanım büyükler için tiyatro yazmamı istedi. Ben de seve seve yazdım. Bilge Çınarlar Sağlıklı Yaş Alma Merkezi üyelerinden oyuncu arkadaşlarımızı seçerek, 12 kişilik bir grup oluşturduk. Tamamen amatör bir ruhla Tiyatro Kulübü’nü kurduk. Anne ve babamın hayat öyküsünden esinlendiğim ‘Baha Sevim ve Diğerleri’ adlı oyunu, sahneye koyduk” dedi.

BİLGE ÇINARLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ
Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Karşıyaka’mızda yaşayan ileri yaş almış büyüklerimizi nitelikli hizmetlerle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Hayat tecrübeleriyle bize rehberlik etmeye devam eden büyüklerimizin, aktif bir kent yaşamına dahil olmalarını önemsiyoruz. Bilge Çınarlar Sağlıklı Yaş Alma Merkezimizde her ilgi alanına yönelik sanatsal kurs ve etkinliklerle nitelikli zaman geçirmelerine imkân sunuyoruz. Kendi kurdukları kulüplerde de aynı alana ilgi duyan üyeler birlikte çalışmalar da gerçekleştiriyorlar. Özellikle tiyatro kulübünün çalışmalarını ilgiyle takip ediyoruz. Başarılı işler çıkarttıklarını gördükçe bilge çınarlarımızla gurur duyuyoruz” diye konuştu.