Büyük Menderes Deltası’nda balık ölümleri endişe yaratıyor. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Büyük Menderes Nehri’ndeki kirliliği vurgulayarak, “6 kilometrelik sazlık kıyıları ölü balıklar kapladı” dedi.

Büyük Menderes Nehri, kuraklık ve atıkların etkisiyle yok olmaya doğru gidiyor. Nehirdeki kirlilik ve çöp adaları yüzünden balıklar ölüyor. Büyük Menderes Deltası’nda sazlık kıyılarda 6 kilometre uzunluğunda ölü balık sahili oluştu. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, balıkçıl kuşların da ölü balıkları yediğini gördüklerini söyleyerek, balıkların ölüm nedeninin analiz edilmesi gerektiğini söyledi.


“Kirli atık suları tahliye kanalına veriliyor”
Büyük Menderes tahliye kanalında yine pek çok balığın öldüğünü söyleyen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Aşırı sıcak ve kuraklık nedeniyle çiftçilerin bile ürünlerini sulamada zorluk çektiği bir yılı geçiriyoruz. Bölgede yaşayanların gözlemine göre, birkaç gün önce kanala siyah kirli bir suyun verildiğini ve daha sonra balıkların su yüzeyinde baygın bir şekilde dolaştığını, arkasından da ölümlerin meydana geldiğini söylediler. Büyük Menderes Nehri'nin içinde yürünebilecek seviyede sular azalmışken, tahliye kanalında ise sular hiç eksilmiyor. Menderes'ten su verilmeyen tahliye kanalında aslında şu anda bir su değil siyah bir sıvı akıyor. Bunun nedeni, endüstriyel tesislerin, fabrikaların, organize sanayi bölgelerindeki birçok işletmenin ağır metal ve kimyasallardan oluşan arıtmasız kirli atık sularının tahliye kanalına verilmesi” diye konuştu.

“Analiz yapılması gerekiyor”
Su yüzüne çıkmış binlerce ölü balığın halk sağlığını da tehdit ettiğini vurgulayan Sürücü, “Balıkların öldüğü yer, Türkiye’nin en önemli sulak alanlarının başında gelen Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nın tam ortası. Balıkları yemeye gelen kuşlardan da anlaşılacağı gibi, delta önemli kuş alanı statüsünde. Yaklaşık 6 kilometrelik sazlıkların kıyıları ölü balıklarla dolu. Kuşlarda bu balıkları yiyor ve sonucunda neler yaşanacak bilmiyoruz. Balıkların acil bir şekilde neden öldüklerinin tespit edilmesi için analiz yapılması gerekiyor. Ayrıca halk sağlığı açısından balıkların toplanıp yenmemesi için sudan temizlenmesi gerekir” dedi.

“Ekolojik yapı çökecek”
Balık ölümlerinin kaçınılmaz olarak sürekli tekrarlandığını belirten Sürücü, “Yukarı havzalardan başlayan sorunların kahrını ve yükünü, biyolojik çeşitlilik açısından çok önemli bir doğa alanı olan Büyük Menderes Deltası çekiyor. Gerekli denetimler yapılarak sorumlular hakkında en ağır cezalar verilmelidir. Çözüm için tek bir kurumun işlevi yeterli değildir. Bu konuda tüm ilgili kurumlar bir araya gelerek, iş birliği yaparak bilinen sorunların çözümü için bir an önce harekete geçmelidir. Eğer bu konuda gereği yapılmazsa, bölgemizin en önemli biyolojik çeşitlilik alanında ekolojik yapı çökecek, tüm canlılar bundan olumsuz etkilenecektir” dedi.