CHP'li Deniz Yücel Covid-19’un son varyantı olan ERİS varyantı hakkında acil eylem çağrısı yaparak “Pandemide AKP iktidarının tedbirsiz ve öngörüsüzlüğünü toplum olarak çok acı ödedik. Endişeliyiz ve yeni varyanta ilişkin önlem, teşhis ve tedavi süreçleri ile ilgili planlanan çalışmalar konusunda kamuoyunun bir an evvel bilgilendirilmesini istiyoruz” dedi.

ERİS varyantı için acil plan çağrısı yapan CHP’li Deniz Yücel, Sağlık Bakanı’na soru önergesi sundu. Yücel, Covid-19 pandemisinde yaşanan acı sonuçların yeni varyantta da tekrarlanmaması için detaylı bilgilendirme yapılmasını talep etti.

YENİ VARYANT İLE İLGİLİ SALGIN PLANINIZ NEDİR?

Yüksek bulaşıcılıkta olduğu  bilinen ERİS varyantının bir salgına dönüşmemesi için Sağlık Bakanlığı tarafından alınması planlanan önlemleri ve yeni varyantın salgına dönüşmesi halinde bir salgın planının yapılıp yapılmadığını Sağlık Bakanı’na sunduğu soru önergesi ile Meclis gündemine taşıyan CHP’li Yücel, kamuoyunda büyük bir endişe olduğunu ve detaylı açıklama beklendiğini belirtti. Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Deniz Yücel, yaptığı açıklamada şunlara değindi:

“Covid-19’un bilinen son varyantı ERİS’in, aralarında Çin, ABD, Güney Kore, Japonya, Kanada, Avustralya, Singapur, İngiltere, Fransa, Portekiz ve İspanya’nın bulunduğu 51 ülkede görüldüğü açıklanmış, Amerika’da yeniden maske kullanımına başlanmıştır. Dünyada ERİS varyantı ile ilgili pek çok ülke çalışma yapıp, önlemler alırken, Türkiye deve kuşu gibi başını kuma gömmekte ve “yeni varyant ülkemizde görülmedi” açıklaması ile yetinilmesi beklenmektedir.”

DOKTORLAR TÜRKİYE’DE ERİS TESTİNİN OLMADIĞINI AÇIKLADI!

“Oysa yeni varyant ile ilgili olarak kamuoyuna yansıyan konusunda uzman hekimler açıklamalarında, ERİS varyantını tespit edecek testin Türkiye’de yapılmadığı, yurtdışı giriş çıkışlarında herhangi bir denetim uygulanmaması nedeniyle Türkiye’de ERİS varyantının olmadığını söylemenin mümkün olmadığını ifade etmektedir. Hatta ERİS varyantının Türkiye’de de mutlaka olduğu söylenmektedir. Bununla birlikte varyantın bulaşıcılığının yüksek olduğu, sonbaharda Türkiye’de de pik yapabileceği, Amerika’da ERİS varyantı için etkili ilaçların kullanıldığı, bu ilaçların temini konusunda Türkiye’nin de adım atması gerektiği, aksi takdirde Covid-19 pandemisinin ERİS varyantı açısından da tekrarlanma riskinin bulunduğu uyarıları da yapılmaktadır.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 6 Eylül 2023 tarihinde yaptığı açıklamayı hatırlatan CHP’li Yücel: “Sadece Türkiye’de ERİS varyantının bulunmadığı, yeniden salgın günlerine dönülmesinin söz konusu olmadığı ifade edilmiştir. Ancak Covid-19 pandemisinde AKP iktidarının tedbirsiz ve öngörüsüz tavrının acı sonuçlarının tecrübe edilmiş olması, yeni varyant konusunda da kamuoyunda endişe yaratmaktadır. Bu nedenle yeni varyanta ilişkin önlem, teşhis ve tedavi süreçleri ile ilgili olarak ülkemizde yapılan ya da yapılması planlanan çalışmalarla ilgili detaylı bilgilendirme yapılması gerekmektedir.”