Demet Mutlu Kimdir? Ne mezunu? Kaç doğumlu? Demet Mutlu hangi burç?

Demet Mutlu, 22 ağustos 1981 yılında ABD'nin New York kentinde dünyaya geldi. Mutlu, oldukça ihtişamlı ve iddialı bir aslan burcu kadınıdır.

Mutlu, Lise eğitimini "Saint Michel Fransız lisesi'nde" tamamaladı. Ardından New York Üniversitesi'nde ekonomi bölümünü birincilikle bitirdi. Mezun olduktan sonra birçok ülkede çalışan Mutlu, başta; İsviçre, Japonya, Amerika ve Türkiye’de finans, pazarlama ve iş geliştirme alalnlarında görev aldı. Çalışma hayatı ve deneyimlerinden sonra ise Hardvard Üniversitesi'nde mastera başladı.

Ayrıca, verdiği bir röportajda, farklı ülkelerde ofis açmak yerine depolar açmayı ve büyümesini Orta Doğu ve Türkiye'de  sürdürmeyi planladığını dile getiren Mutlu, Türkiye'ye gittiği bir ziyaretinde özellikle de giyim alanında (e-ticarette) boşluk olduğunu gördü ve bunu değerlendirmek istedi.

Demet Mutlu, Master için başladığı eğitimini ikinci yılda bıraktı. Yani kendi işini kurma fikri ağır basınca kendi işi için odaklanmaya başladı.

TRENDYOL NE ZAMAN KURULDU? TRENDYOL'UN İLK ORTAKLARI KİM? 

Demet Mutlu, sadece Trendyol'un değil, Türkiye'deki girişimcilik ekosistemi ve kadın girişimcilerin desteklenmesi konularında etkin bir rol üstlenmektedir.

Mutlu, Yurtdışında e ticaret eğitimi aldı ve  Kleiner Perkins Caufield ve Byers şirketlerinden yatırım alan Trendyol, 2010 yılında cirosunu 34 milyon 33 bin 478 dolara ulaştırmayı başardı.

Facebook adresi üzerinde de e-mağaza olanakları bulunan marka, 2013 yılında Maslak'taki yeni ofisine taşındı, daha sonra bu binaya Trend Store'u açtı ve 2010 yılında Trendyol'u kurdu.

Aynı zamanda, "Peak Games'in"  kurucularından ve yatırımcılarından biri olan Mutlu, kendi iş fikri için İstanbul Bebek'teki evinin salonunda 300 bin dolar sermayeyle Trendyol'u kurdu. e-Ticaret platformunun ilk 16 ayda değeri 150 milyon dolara ulaştı.

Trendyol, Avrupa’daki tüketicilere ulaşmak için önemli bir adım atarak, en.trendyol.com internet sitesini Avrupa'daki 27 ülkenin kullanıcılarının hizmetine açtı.

Trendyol'a yatırım yapan Mynet'in kurucusu Emre Kurttepeli ve e-ticaret sektörünün önde gelen isimlerinden Sidar Şahin, Demet Mutlu'nun ilk ortakları oldu.Müşterilerden gelen talepler doğrultusunda Trendyol Express, Trendyol Hızlı Market ve Yemek, Trendyol Cüzdan ve Dolap gibi yeni uygulamaları hayata geçirdiler.

Türk girişimci, e-ticaret alanında faaliyet gösteren Trendyol'un kurucusu ve CEO'su olan Mutlu'nun başarıları da çok fazla merak edildi. İşte o merak edilen başarılar;

 • 2011 yılında ABD’li Fortune dergisi tarafından “Dünyanın En Güçlü 10 Kadın Girişimcisi” arasında seçildi,
 •  2011 yılında Dünya Ekonomik Forumu tarafından Global Shaper seçildi,
 • 2011 senesinde Türkiye'de Global Shapers'ın kurucu üyesi oldu,
 • 2012 yılında da Davos Zirvesi'ne katıldı,
 • 2013 yılında "Business of Fashion" tarafından hazırlanan ve günümüz moda dünyasına yön veren 500 ismin yer aldığı BOF 500 listesinde tek Türk olarak yer aldı,
 • 2016 yılında Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen Genç Küresel Liderler listesinde Türkiye'den aday gösterilen ve seçilen tek lider oldu,
 • 2016 senensinde Trendyol, "dünyanın en seçkin özel sosyal ağı" olarak tanımlandı,
 • 2016 yılında The Hundert ve Forbes dergileri tarafından Avrupalı girişimci kadınlara örnek isim olarak gösterildi,
 • 2017 yılında dünyaca ünlü lifestyle platformu Refinery29'un “İlham Veren Kadınlar” projesinin Türkiye temsilcisi oldu,
 • 2019 yılında Ekonomist dergisi tarafından Yılın İş İnsanları Ödülleri’nde ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ seçildi,
 • 2021 yılında Demet Mutlu’nın girişimi Trendyol, Türkiye’de Decacorn unvanını alan ilk teknoloji şirketi oldu,

Girişimcilik, bulunduğumuz dönemde son derece sık tercih edilen faaliyetlerden biri haline gelmiştir. Özellikle gençlerin girişimcilik anlamında ön plana çıktığını görüyoruz.

Girişimciliğe adım atanların en fazla kendisini gösterdiği sektör ise hiç kuşkusuz ki E-ticaret olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’de çok büyük bir paya sahip olan Trendyol’dur. Trendyol denince akıllara elbette Trendyol‘u kurucusun serveti ne kadar? Demet Mutlu ne kadar kazanıyor? İşte bu ve buna benzer soruların yanıtı...

Trendyol‘u kurucusun serveti ne kadar? Demet Mutlu ne kadar kazanıyor? Demet Mutlu serveti ne kadar?

İstanbul’daki evinde 300 bin dolarlık sermayesi ile Trendyol firmasını kurmuştur. Demet Mutlu serveti ne kadar sorusu da oldukça merak edilmektedir. Ancak bu soruya dair net bir cevap bulunmamaktadır.

Demet Mutlu’nun elde ettiği kazancın ne kadar olduğu ise bilinmiyor ve gizliliğini koruyor. Demet Mutlu, Trendyol’u 728 milyon dolara satmıştır. Kendisi ise Trendyol’u 300 Bin dolar sermaye ile kurdu.

Serveti kadar özel hayatı da pek bilinmemektedir.

TRENDYOL'UN ORTAKLIK YAPISI NASIL?

Trendyol'un yüzde 86.5'i Çinli alışveriş platformu Alibaba'ya ait. Şirketin kalan yüzde 6.96'sı Demet Mutlu'ya, yüzde 5.55'i Evren Üçok'a, yüzde 0.78'i Begüm Tekin'e, yüzde 0.21'i Zeki Güçlü Kaya'ya ait olduğu biliniyor.

Trendyol, kurulduğu günden bugüne kadar kendi tedarik ettiği ürünlerin yanında 45 bin KOBİ iş ortağıyla açık pazara dönüştü Girişimci Demet Mutlu tarafından kurulan şirketin yüzde 75'i 2018 yılında, yüzde 86'sı ise 2021 yılında Çin merkezli alışveriş sitesi 'Alibaba' tarafından 1 milyar 78 milyon dolara satın alındı.

Mavi Aksaç Kimdir? Mavi Nehir Aksaç Annesi Kim? Mavi Aksaç Kimdir? Mavi Nehir Aksaç Annesi Kim?

2021 yılı itibarıyla şirketin ana hissedarı Çinli Alibaba frması olurken; kurucusu Demet Mutlu CEO'su oldu. Trendyol'un 1000'i aşkın çalışanı ve 15 milyondan fazla üyesi bulunuyor.

Kaynak: Hatice Zeybek