Denizli'de 47 yaşındaki Nuriye Aslan, kalbinde delik oluştuğu için 2007 yılında  ameliyat oldu. Açık kalp  operasyonu geçiren Aslan'ın kalbinde yıllar sonra tekrardan bir delik oluştu.  Nefes darlığı yaşadığı için Denizli Özel Tekden Hastanesine başvuran Nuriye Aslan'da yapılan incelemeler sonucunda anjiyografik yöntem ile ameliyatsız kalp deliği kapatma işlemi yapılmasına karar verildi. Kardiyolog Dr. Nihat Pekel, Nuriye Aslan'ı anjiyografik yöntem ile ameliyatsız kalp deliği kapatma işlemini gerçekleştirdi.

Sıcak havalar hastanelerde artışa neden oldu Sıcak havalar hastanelerde artışa neden oldu

Ege'de Ameliyatsız Kalp Deliği Kapatıldı!C (1)

Başarılı bir şekilde operasyon gerçekleştiren Kardiyolog Dr. Nihat Pekel,"Nuriye hanıma 3 yıl önce kalp deliği kapama işlemi uygulamıştık. Anjiyografik yöntemle, ameliyatsız yöntemle. Nuriye hanım yaklaşık 17 yıl önce kalp deliğinin kapatılması için açık kalp ameliyatı olmuştu son yapılan kontrollerinde bu ameliyatla kapatılan delik bölgesinin tekrardan açılma olduğu tespit edilmişti. Nefes darlığı şikayetinin olması üzerine hastamız bize başvurmuştu. 3 yıl öncede hastamıza bu anjiyografik yöntemle ameliyatsız yöntemle kalp deliğini kapatma işlemi uygulamıştık. Bu işlem narkoz olmadan ameliyatsız anjiyografik yöntemle yapılıyor. Kasıktaki toplardamardan giriyoruz. Kalbin sağ ve sol kulakçıkları arasında ki delik bölgesinden geçerek o bölgeye şemsiye dediğimiz kapatma cihazı yerleştiriyoruz. Kıskaç gibi deliği kapatıyoruz. Hastamız 3’üncü yıl kontrole geldi. Gayet sağlıklı kendisi. Aktif olarak çalışma hayatın da kendisi. Emekçi çalışan bir kadınımız. Yaptığımız işlemden baya fayda gördüğünü görmemiz bizi gerçekten mutlu ediyor”

“3 senedir rahatım, mutluyum”

İlk gittiği hastanede anjiyo olduğunu söyleyen Nuriye Arslan, “Anjiyodan sonra ameliyat yaptılar. Ameliyatta kalbimin delikleri kapatılmayı başaramamışlar eksik kalmış. Rahatsızlıklarım devam etti. Sonra çevremden Nihat Pekel hocamızı duydum. Allah razı olsun geldim, muayene oldum. Hocamız anjiyo yaptı, çok memnun kaldım. 3 senedir rahatım, mutluyum. Çalışmama devam ediyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: iHA