Denizli'nin Çivril ilçesine bağlı Gümüşsu Mahallesi'nde yaşayan Mukadder Akar, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın destekleriyle zor şartlarda yürüttüğü aile işletmesini büyütmeyi başardı. Daha önce hayvancılık tecrübesi olmayan Akar, 2022 yılında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün düzenlediği "Süt Sığırcılığı" kursuna katıldı. Bu kurs sayesinde hem gerekli eğitimi aldı hem de tarımsal desteklemelerden haberdar oldu.

A W239672 06

Manisa Ege Bölgesinde en çok gerileyen il oldu Manisa Ege Bölgesinde en çok gerileyen il oldu

Kursu başarıyla tamamlayan Akar, aldığı desteklerle süt sağım sistemi, süt soğutma tankı, yem karma ve ezme makinesi, fırçalar, buzağılıklar ve suluklar gibi birçok ekipmana sahip oldu. Bu sayede işleri kolaylaşan ve zamandan tasarruf eden Akar, hayvan sayısını da kısa sürede iki katına çıkarmayı başardı.

A W239672 04

Eşi ve çocuklarıyla birlikte bu işi sürdüren Akar, "Daha önce benim hayvancılıkla ilgili hiçbir bilgim yoktu. Evlendiğimde eşim hayvancılıkla uğraşıyordu. Ben de onunla beraber her şeyi öğrendim. Hayvanları sağıyoruz yemlerini eşim yem karma makinesi ile karma işlemini yapıyor daha sonra yemlerini veriyorum. 20'ye yakın hayvanımız var. 10 tanesi sağılıyor, 5 tanesi gebe ve 4 tane de buzağımız var. Eşim ve çocuklarım ise bana destek oluyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün yapmış olduğu süt sığırcılığı kursuna katılarak buradan desteklemelerin olduğu bilgisine ulaştım daha sonra başvuru yaptık ve desteklerimiz çıktı. Süt sağım sistemi, süt soğutma tankı, yem karma ve ezme makinesi, fırçalar, buzağılıklar ve sulukları Bakanlığımızın vermiş olduğu desteklerden alarak faydalanmaya başladık. Çok zor şartlarda hayvancılık yapıyorduk ama bu destekleri aldıktan sonra işlerimiz kolaylaştı hem maddi hem manevi ve zamandan her türlü kazanç sağladık. Benim tavsiyem bu işi yapacak olanlar bu tür desteklerden mutlaka faydalansın süreçten korkmasınlar istedikten sonra her şey oluyor. Desteklerinden dolayı Tarım ve Orman Bakanlığına çok teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

A W239672 03

Kaynak: İHA