Karaman'ın Ermenek İlçe Kaymakamı Fatih Erdoğan, 3-9 Kasım tarihleri arasında her yıl kutlanan "Organ ve Doku Bağışı Haftası" etkinlikleri çerçevesinde organlarını bağışladı. Ermenek Devlet Hastanesinde 3-9 Kasım tarihleri arasında her yıl kutlanan "Organ ve Doku Bağışı Haftası" etkinlikleri çerçevesinde ‘Organ Bağışı’ standı kuruldu. Standı ziyaret eden Ermenek Kaymakamı Fatih Erdoğan, organ bağışı ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler alarak, form doldurup organlarını bağışladı. Kaymakam Erdoğan vatandaşların organ bağışı konusunda bilinçlenmesinin önemli olduğunu belirterek, bu konuda kaymakamlık olarak kendilerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduklarını söyledi.

kaymakam organ bagısı (2)

Başhekim V. Dr. Rıdvan Tunç ise, Kaymakam Erdoğan ve beraberindeki heyete organ bağışı ile ilgili bilgilendirme yaptı. Yapılan bilgilendirmede, "Her bağış yeni bir hayattır. Organ nakli, vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir. Kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesi de organ bağışıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ naklinin caiz olduğunu bildirmiş ve organ bağışını, insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlamıştır. Ülkemizde organ bağışları Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır. Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi vasıtasıyla organ dağıtımı en adaletli ve şeffaf biçimde yapılmaktadır.

kaymakam organ bagısı (3)

Ülkemizde organ olarak, böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve ince bağırsak nakilleri; doku olarak kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı nakilleri yapılmaktadır. Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, il sağlık müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler, aile hekimliklerine başvurabilir, detaylı bilgi alabilirler.

Organ bağışı yapmak isteyen kişiler, belirtilen yerlere başvuru yaparak 2 tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir" dedi. Yapılan bilgilendirmenin ardından kaymakam Erdoğan, bağış formu doldurarak organlarını bağışladı.