Arama motorlarında sıkça aratılan isimlerden biri haline gelen eski Merkez Bankası Hafize Gaye Erkan'ın eşi Batur Biçer'in kim olduğu, ne iş yaptığı merak ediliyor. Merak ettiğiniz soruların cevabı haberimizde...

Gaye Erkan'ın eşi Batur Biçer kimdir?

Eski merkez bankası başkanı Gaye Erkan'ın eşi Batur Biçer'in ne iş yaptığı merak ediliyor. Endüstri mühendisliği ve finans mühendisliği alanlarında uzmanlaşmış bir profesör olan Batur Biçer, 1978 yılında Mersin’de dünyaya gelmiştir. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi’nde, doktora eğitimini ise Princeton Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Barclays Capital, Goldman Sachs ve Citigroup gibi önemli finans şirketlerinde çalışma deneyimi vardır. Halen Napier Park Global Capital’de Genel Müdür pozisyonundadır.

Gonca Köksal Kimdir Kaç Yaşında Aslen Nereli Gonca Köksal Hangi Partiden (2)

Türkiye Cumhuriyeti eski Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ile evli olan Batur Biçer, üniversitede tanıştığı eşiyle 2022 yılında Aslan Selim adında bir erkek çocuk sahibi olmuştur. Batur Biçer, ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği yönetim kurulunda da görev almaktadır.

Hafize Gaye Erkan neden istifa etti?

Dün Twitter yani X üzerinden yaptığı paylaşımla herkesi şaşırtan Hafize Gaye Erkan'ın neden istifa ettiği araştırılmaya başlandı. Gaye Erkan şahsına yönelik büyük bir itibar suikastı kampanyası düzenlendiğini, ve bu yaşanan olaylardan ailesinin çok etkilendiğini göstererek istifa etti.

Hafize Gaye Erkan'ın X üzerinden yaptığı paylaşım şu şekilde:

Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim.

Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır.

Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum. 

Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum.