Eskişehir, Türkiye’nin bir şehri ve yirmi beşinci en kalabalık ili olarak bilinir. Ayrıca Ankara, Konya, Kayseri’nin ardından İç Anadolu’nun nüfus açısından dördüncü büyük ili konumundadır. 1993 yılında Büyükşehir Belediyesi statüsü kazanmıştır. 2021 yılında yapılan nüfus sayımına göre 898.369 kişi yaşamaktadır. Eskişehir öğrenci şehri olarakta bilinen ülkemizin güzide şehirlerinden. Vatandaşlar Eskişehir hakkında pek çok soru soruyorlar. Bunlardan bir taneside  Eskişehir'in en güzel ilçesi ve mahallesi hangisi? Sorusu işte bu sorunun cevabı haberimiz içerisinde.

Eskişehir tarihi?

eskişehir-1

Eskişehir, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık 25. şehridir.Eskişehir 2023 nüfusu, tahmini verilere göre 914.676 'dır.Ankara, Konya ve Kayseri’den sonra İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük dördüncü ilidir. 1993 yılında Büyükşehir Belediyesi statüsü kazanmıştır. Şehrin ortasından Porsuk Çayı akmaktadır. Eskişehir, Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi gibi üç devlet üniversitesine ev sahipliği yapması nedeniyle bir öğrenci kenti olarak da bilinmektedir.

Eskişehir, hem lezzetli hem de çeşitli bir mutfağa sahiptir. Met helvası, nuga helvası, haşhaşlı çörek, balaban kebabı gibi tatlı ve tuzlu yiyecekler şehrin öne çıkan lezzetlerindendir. Eskişehir’in meşhur içeceği Kalabak suyu ise doğal mineralli bir sudur. Eskişehir’e özgü bir başka lezzet ise çibörek adı verilen kıymalı hamur işidir.

Eskişehir, aynı zamanda kültür ve sanatın da önemli merkezlerinden biridir. Şehirde işlenebilir lületaşı çıkarılmaktadır. Bu taştan yapılan hediyelik eşyalar, pipolar ve süs eşyaları şehrin simgelerindendir. Eskişehir ve Sivrihisar dolaylarında yetişen akbaş adlı çoban köpeği de şehre ait önemli değerlerdendir.

Eskişehir’de sanat kurumları ve tesisleri de oldukça gelişmiştir. Anadolu Üniversitesi ve büyükşehir belediyesi bünyesinde iki adet senfoni orkestrası bulunmaktadır. Ayrıca her yıl düzenlenen Uluslararası Eskişehir Festivali ile şehirde müzik, tiyatro, resim ve sinema dallarında sergiler ve gösteriler yapılmaktadır.

Eskişehir, tarihi boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Şehrin geçmişi, Frigya, Bizans, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı İmparatorluğu gibi önemli medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. Bu medeniyetler, Eskişehir’in kültürüne, sanatına, mimarisine ve yaşam tarzına katkıda bulunmuşlardır.

Eskişehir, Türkiye’nin önemli bir askerî merkezidir. Şehirde, Türk Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı dört farklı birim bulunmaktadır. Bunlar, Muharip Hava Kuvveti, Hava Füze Savunma Komutanlığı, 1. Hava İkmal ve Bakım Merkez Komutanlığı ve 1. Ana Jet Üs Komutanlığı’dır. Bu birimler, Türkiye’nin hava savunmasında ve uluslararası operasyonlarda önemli roller oynamaktadır.

Eskişehir’de ayrıca Hasan Polatkan Havalimanı adında hem askerî hem de sivil bir havaalanı bulunmaktadır. Bu havaalanı, 1957 yılında açılmıştır. Havaalanı, Eskişehir’in ulaşımını kolaylaştırmakta ve şehrin ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Havaalanından yurt içi ve yurt dışı uçuşlar yapılmaktadır.

Eskişehir, 2013 yılında iki önemli unvan kazanmış bir şehirdir. Bu unvanlardan biri, Türk Dünyası Kültür Başkenti’dir. Bu unvan, Türk Dünyası Kültür Başkentleri Ajansı tarafından her yıl Türk kültürünü tanıtmak ve geliştirmek amacıyla bir şehre verilmektedir. Eskişehir, 2013 yılında bu unvanı Kazan ve Kastamonu ile paylaşmıştır. Bu unvan kapsamında Eskişehir’de pek çok kültürel etkinlik, festival, sergi ve konferans düzenlenmiştir.

Eskişehir’in 2013 yılında aldığı diğer unvan ise, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği’dir. Bu unvan, UNESCO tarafından somut olmayan kültürel mirasın korunması, tanıtılması ve yaşatılması için çalışan şehirlere verilmektedir. Eskişehir, bu unvanı 2013 yılında Çin’in Chengdu şehri ile birlikte almıştır. Eskişehir, bu unvan sayesinde somut olmayan kültürel miras alanlarında uluslararası işbirliği ve paylaşım imkanı bulmuştur.

Eskişehir, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir ildir. Şehrin adı, Türk Hava Yolları’nın Airbus A330-200 tipi uçağı olan TC-JNG tarafından da taşınmaktadır. Bu uçak, 2007 yılında hizmete girmiş ve 2016 yılında yenilenmiştir. Uçağın adı, Eskişehir’in tarihi ve kültürel önemini vurgulamaktadır.

Eskişehir, coğrafi olarak İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeybatısında yer almaktadır. İl merkezinin çevresinde yedi ilçe bulunmaktadır. Bunlar, kuzeyde Mihalgazi ve Sarıcakaya, doğuda Alpu, güneyde Mahmudiye ve Seyitgazi, batıda ise İnönü’dür. Eskişehir’in doğu sınırını Ankara, güney sınırını Afyon, batı sınırını ise Kütahya illeri oluşturmaktadır. Eskişehir’in toplam yüzölçümü 13.652 km²’dir.

Eskişehir, tarihi bir şehirdir. Şehrin adı, Antik ve Orta Çağlarda Dorylaion olarak bilinen bir kentten gelmektedir. Dorylaion, Yunanca ve Latince bir isimdir. Bu kent, bugünkü Eskişehir’in kuzeyinde, Şarhöyük adlı bir harabe olarak kalmıştır. Şarhöyük, Eskişehir’in en eski yerleşim yeridir. Şarhöyük’ün güneyinde ise yeni bir yerleşim oluşmuştur. Bu yerleşime, Dorylaion harabelerine atfen Eskişehir adı verilmiştir. Bu ad, o zamandan beri şehrin adı olarak kullanılmaktadır.

Coğrafyası

İç Anadolu’nun kuzeybatısındaki Eskişehir ilinin merkezi, Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçeleri kuzeyde, Alpu, Mihalıççık ilçeleri ve Ankara doğuda, Mahmudiye, Seyitgazi ilçeleri ve Afyon güneyde, İnönü ilçesi ve Kütahya batıda sınır komşusudur.

Şehrin bitki örtüsü İç Anadolu stepleri ile Kuzey Anadolu ve Batı Anadolu ormanlarının karışımından oluşur. Sündiken Dağları’nın güney eteklerinde 1000 metre yükseklikten itibaren meşe çalılıkları görülürken, daha yüksek rakımlarda bodur meşeler yayılır. 1300 metre yükseklikten sonra kara çamlarına rastlanır. Bazı yerlerde ise kara çamların arasında kızılçamlar da vardır. Eskişehir’in güneyindeki platolarda ise ormanlık alan yoktur ancak step bitkileri bulunur. Porsuk ve Keskin Dereleri boyunca ise söğüt, kavak, karaağaç ve koruluk türü bitkiler yetişir.

Eskişehir’i ikiye bölen iki büyük akarsu vardır: Sakarya Nehri ve Porsuk Çayı. Bu akarsuların şehir sınırları içinde kalan bölümünde iki baraj inşa edilmiştir: Porsuk Çayı’nda Porsuk Barajı, Sakarya Nehri’nde Gökçekaya Barajı.

İklimi

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan şehrin iklimi, Karasal iklim özellikleri gösterir. Kış ayları soğuk ve karlı, yaz ayları ise sıcak ve kuraktır. Yağış miktarı (dağlık bölgeler dışında) düşük ve kısadır. En kurak aylar Temmuz, Ağustos ve Eylül’dür. Ortalama yıllık yağış 373,6 mm civarındadır. Yılın yaklaşık 90-100 günü yağış alır. Sıcaklık da karasal iklimin etkisindedir. Örneğin 800 metre rakımlı Eskişehir il merkezinde en sıcak ay olan Temmuz’da ortalama sıcaklık 21,5 °C, en soğuk ay olan Ocak’ta ise -0,8 °C’dir. En yüksek ve en düşük sıcaklık değerleri ise 39,1 °C ve -26,3 °C olarak ölçülmüştür. Şehrin bitki örtüsü, İç Anadolu Bölgesi’nin karakteristik bitkisi olan bozkır şeklindedir.

Eskişehir tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Şehrin tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri kadar, yer altı zenginlikleri de dikkat çekicidir. Madencilik, şehrin ekonomik ve sanayi gelişimine büyük katkıda bulunmaktadır. Eskişehir’de üretilen başlıca madenler şunlardır:

 • Manyezit: Manyezit, magnezyum oksit içerikli bir mineraldir. Manyezit, refrakter malzeme, gübre, hayvan yemi, ilaç ve kozmetik gibi sektörlerde kullanılır. Eskişehir’de manyezit rezervinin yaklaşık 100 milyon ton olduğu tahmin edilmektedir. Manyezit ocaklarının çoğu Sivrihisar, Mihalıççık ve Alpu ilçelerinde yer almaktadır.

 • Krom: Krom, paslanmaz çelik, alaşımlı çelik, kimya sanayi ve boya üretimi gibi sektörlerde kullanılan bir metaldir. Eskişehir’de krom rezervinin yaklaşık 10 milyon ton olduğu tahmin edilmektedir. Krom ocaklarının çoğu Mihalıççık ilçesinde yer almaktadır.

 • Bor: Bor, cam, seramik, deterjan, gübre, nükleer enerji ve roket yakıtı gibi sektörlerde kullanılan bir elementtir. Bor, Türkiye’nin en önemli maden ihracat kalemlerinden biridir. Eskişehir’de bor rezervinin yaklaşık 1 milyar ton olduğu tahmin edilmektedir. Bor ocaklarının çoğu Seyitgazi ilçesinde yer almaktadır.

 • Kil: Kil, seramik, tuğla, kiremit, kağıt, tekstil ve kozmetik gibi sektörlerde kullanılan bir malzemedir. Kil, sağlık açısından da yararlıdır. Eskişehir’de kil rezervinin yaklaşık 500 milyon ton olduğu tahmin edilmektedir. Kil ocaklarının çoğu Sivrihisar ve Mihalıççık ilçelerinde yer almaktadır.

 • Mermer: Mermer, inşaat, dekorasyon ve heykel gibi sektörlerde kullanılan bir taştır. Mermer, renk ve desen çeşitliliği ile estetik bir görünüm sağlar. Eskişehir’de mermer rezervinin yaklaşık 300 milyon ton olduğu tahmin edilmektedir. Mermer ocaklarının çoğu Han ilçesinde yer almaktadır.

 • Lületaşı: Lületaşı, pipo, tespih ve biblo gibi hediyelik eşya yapımında kullanılan bir taştır. Lületaşı, beyaz renkli ve kolay işlenebilir bir taştır. Lületaşı, dünyada sadece Eskişehir’de üretilir ve “beyaz altın” ya da “denizköpüğü” olarak adlandırılır. Lületaşı rezervinin büyüklüğü tam olarak bilinmemektedir. Lületaşı ocaklarının çoğu Sarıcakaya ilçesinde yer almaktadır.

Eskişehir'in  ilçeleri

eskişehir odunpazarı-1

Eskişehir, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir ildir. Eskişehir’in 14 ilçesi vardır. Bunlar şunlardır:

 • Odunpazarı: Eskişehir’in merkez ilçesi ve en kalabalık ilçesidir. Tarihi ve kültürel mirası ile dikkat çekmektedir. Masal Şatosu, Kurşunlu Külliyesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı gibi yerler ilçenin turistik cazibe merkezleridir.

 • Tepebaşı: Eskişehir’in diğer merkez ilçesi ve en hızlı nüfus artışı gösteren ilçesidir. Modern ve gelişmiş bir yapıya sahiptir. Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı, Eti Arkeoloji Müzesi, Anadolu Üniversitesi gibi yerler ilçenin önemli kurum ve tesisleridir.

 • Alpu: Eskişehir’in doğusunda yer alan bir ilçedir. Hititler ve Friglerin yerleşimine sahne olmuş, gümüş işleme sanatının devam ettiği bir ilçedir. Sakarya Nehri’nin kıyısında bulunan Alpu, yeşil doğası ve temiz havası ile huzur vermektedir.

 • Beylikova: Eskişehir’in en büyük ikinci ilçesi olan Beylikova, dağlık ve ormanlık bir araziye sahiptir. İlçede bulunan Kızılcaören Barajı, piknik ve balık tutma imkanı sunmaktadır.

 • Çifteler: Sakarya Nehri’nin doğduğu kaynağın yakınında yer alan Çifteler, kaplıcaları ve şifalı suları ile ünlüdür. İlçede ayrıca tarihi bir hamam ve cami de bulunmaktadır.

 • Günyüzü: Eskişehir’in en küçük ilçesi olan Günyüzü, tarım ve hayvancılıkla geçinen bir nüfusa sahiptir. İlçede bulunan Günyüzü Gölü, kuş gözlemciliği ve doğa yürüyüşü için idealdir.

 • Han: Eskişehir’in en az nüfuslu ilçesi olan Han, Frig Vadisi’nin içinde yer almaktadır. İlçede çok sayıda tarihi kaya mezarı, mağara ve kilise bulunmaktadır. Han ayrıca Türkiye’nin ilk yeraltı şehri olan Yazılıkaya’yı da barındırmaktadır.

 • İnönü: Eskişehir’in batısında yer alan bir ilçedir. Kurtuluş Savaşı’nda önemli bir rol oynamıştır. İnönü Meydan Muharebesi’nin yapıldığı yer burasıdır. İlçede ayrıca Türkiye’nin ilk uçak fabrikası olan TUSAŞ da bulunmaktadır.

 • Mahmudiye: Eskişehir’in güneyinde yer alan bir ilçedir. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan bir nüfusa sahiptir. İlçede bulunan Mahmudiye Kaplıcası, şifalı suları ile ünlüdür.

 • Mihalgazi: Eskişehir’in kuzeyinde yer alan bir ilçedir. Sakarya Nehri’nin kıyısında bulunmaktadır. İlçede bulunan Seyitgazi Külliyesi, Mihalıççık Kalesi, Kızılcaören Baraj Gölü gibi yerler tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

 • Mihalıççık: Eskişehir’in en büyük üçüncü ilçesi olan Mihalıççık, dağlık ve ormanlık bir araziye sahiptir. İlçede bulunan Mihalıççık Kaplıcası, şifalı suları ile ünlüdür. İlçede ayrıca çok sayıda tarihi kaya mezarı, mağara ve kilise bulunmaktadır.

 • Sarıcakaya: Eskişehir’in kuzeyinde yer alan bir ilçedir. Sakarya Nehri’nin kıyısında bulunmaktadır. İlçede bulunan Sarıcakaya Baraj Gölü, piknik ve balık tutma imkanı sunmaktadır.

 • Seyitgazi: Eskişehir’in güneyinde yer alan bir ilçedir. Tarihi ve kültürel mirası ile dikkat çekmektedir. İlçede bulunan Seyit Battal Gazi Külliyesi, Seyitgazi Kaplıcası, Frig Vadisi gibi yerler ilçenin turistik cazibe merkezleridir.

 • Sivrihisar: Eskişehir’in en büyük ilçesi olan Sivrihisar, dağlık ve ormanlık bir araziye sahiptir. İlçede bulunan Nasreddin Hoca Türbesi, Ulu Cami, Sivrihisar Hava Parkı gibi yerler ilçenin önemli kurum ve tesisleridir.

Eskişehir'in tarihi yerleri neresi?

eskişehir kurşunlu cami ve külliyesi

Eskişehir’in tarihi yerleri arasında en ünlü olanları şunlardır:

 • Odunpazarı Evleri: Eskişehir’in en eski yerleşim bölgesi ve tarihi kalbi olan Odunpazarı ilçesi, aynı zamanda şehrin kültürel merkezi konumundadır. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Odunpazarı merkezi, kentsel sit alanı olarak korunmaktadır. Odunpazarı’nda 30 sokakta 300 kadar evin yanı sıra camiler, külliyeler, kervansaraylar, çeşmeler ve hanlar bulunmaktadır. Bu evler, 19. yüzyıl Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Odunpazarı Evleri, Eskişehir’in simgesi haline gelmiştir.

 • Kurşunlu Camii ve Külliyesi: Eskişehir’in Odunpazarı bölgesinde yerli, yabancı turistlerin sık ziyaret ettiği tarihi yerler arasında bulunan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, 16. yüzyılda inşa edilen bir Osmanlı eseridir. Döneminin vezirlerinden bir tanesi olan Çoban Mustafa Paşa tarafından 1517 ile 1525 seneleri arasında inşa ettirilmiştir. Külliye içerisinde cami, medrese, imaret, hamam ve türbe bulunmaktadır. Caminin kubbesi kurşunla kaplı olduğu için bu isim verilmiştir. Külliye aynı zamanda Dünyanın ilk Lületaşı Müzesine ev sahipliği yapmaktadır.

 • Şarhöyük: Eskişehir’in 3 km kuzeydoğusunda, Porsuk Çayı’nın kuzeyinde yer alan Şarhöyük ören yeri, eski Dorylaion kenti olarak bilinmektedir. Bu kent, antik kaynaklarda Frigya bölgesinde önemli yolların kesiştiği, kaplıcaları ile meşhur, ticaret ile zenginleşmiş bir yer olarak geçer ve kurucusu Eretrialı Doryleos olarak gösterilir. Şarhöyük ören yeri, 17 m. yüksekliğinde, 450 m çapında Orta Anadolu’nun orta büyüklükteki höyüklerinden biridir. Burada 1989 yılından beri Kültür Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi tarafından arkeolojik kazılar yapılmaktadır. Kazılarda, höyükte Osmanlı Dönemi’nden ilk Tunç Çağı’na kadar uzanan kesintisiz bir yerleşme olduğu ortaya çıkmıştır.

 • Eti Arkeoloji Müzesi: Eskişehir’in en önemli müzelerinden biri olan Eti Arkeoloji Müzesi, 1975 yılında açılmıştır. Müze binası, eski bir Osmanlı konağı olan Atatürk Lisesi’nin restore edilmesiyle oluşturulmuştur. Müzede Eskişehir ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen eserler sergilenmektedir. Müzede Paleolitik Çağ’dan Osmanlı Dönemi’ne kadar uzanan bir tarihi yelpaze sunulmaktadır. Müzede ayrıca Eskişehir’in yerel kültürünü yansıtan etnografik eserler de bulunmaktadır.

 Eskişehir’de hangi üniversiteler var?

eskişehir üniversitesi

Eskişehir’de üç adet devlet üniversitesi bulunmaktadır. Bunlar

 • Anadolu Üniversitesi,

 • Eskişehir Osmangazi Üniversitesi,

 • Eskişehir Teknik Üniversitesi’dir.

Eskişehir' de nerede ne yenir?

eskişehir'de nerede ne yenir en iyi restaurant

Eskişehir’de yemek yiyebileceğiniz birçok lezzetli mekan bulunmaktadır. 

 • Çibörek: Eskişehir’in en meşhur lezzeti çibörek, aslında Kırım Tatar yemeğidir. Kıpçak lehçesinde “lezzetli börek” anlamına gelir. Çibörek, az yağlı kıyma ve ince kıyılmış kuru soğan ile hazırlanan hamur işidir. Bol yağda kızartılan çibörekler, çıtır çıtır ve sıcak olarak servis edilir. Çibörek yemek için Papağan Çiğbörek Evi, Eskişehir Mutfağı, Has Kırım Börekçisi, Tatar Evi Çibörek Evi, Alpu Çibörek Eviveya Eskişehir Çibörek Evi gibi mekanları tercih edebilirsiniz.

 • Balaban Köfte: Balaban köfte, bir diğer Kırım Tatar yemeği olan pideli köftenin Eskişehir versiyonudur. Balaban köfte yapılırken pideler küçük küçük kesilip kemik suyuna batırılır. Sonra pide parçalarının üzerine sos, yoğurt ve tereyağı dökülür. En üste de ızgarada pişen köfteler konur. Balaban köfte yemek için Abdüsselam Balaban Kebap, Köfteci Ali, Trakya Restaurant veya Sağlık Pide gibi mekanları deneyebilirsiniz.

 • Balaban köfte nasıl yapılır:Balaban köfte, Eskişehir’e özgü bir lezzettir. Kırım Tatar yemeği olan pideli köftenin Eskişehir versiyonu olarak da bilinir. Balaban köfte yapmak için aşağıdaki malzemeleri ve yöntemleri kullanabilirsiniz.Balaban köfte için gerekli malzemeler:
 • 500 gr kıyma

 • 1 yumurta

 • Ekmek içi ya da galeta unu

 • 1 soğan rendesi

 • 1 çay kaşığı tuz

 • 1 çay kaşığı karbonat

 • Karabiber, pulbiber, kimyon

 • Yeşil biber, domates

 • Yoğurt

 • 1 pide

 • Sıvı yağ, tereyağ, salça

eski şehirin en meşhur yemekleri

 • Kıyma, yumurta, soğan, baharatlar ve ekmek içi ya da galeta unu ile bir kaba alın ve iyice yoğurun.

 • Köfte harcından ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yassı köfteler şeklinde şekillendirin. Buzdolabında yarım saat dinlendirin.

 • Pideyi küçük küçük doğrayıp tavada ısıtın. Servis tabağına alın. Kaynar et suyu ile ıslatın.

 • Köfteleri ızgarada ya da tavada kızartın. Domates ve biberleri de kızartın.

 • Sos için et suyu ile salça karıştırıp kaynatın. Tereyağını eritin.

 • Yoğurdu bir kaseye alın ve çırpın. Pidelerin üzerine dökün. Salça sosunu da üzerine gezdirin.

 • Kızarmış köfte, biber ve domatesleri pidelerin üzerine yerleştirin. Eritilmiş tereyağını da üzerine gezdirin.

 • Balaban köfteniz hazır. Afiyet olsun.

 • Met Helvası: Eskişehir’e özgü bir tatlı olan met helvası, un, yağ, şeker, limon ve su ile yapılır. Met helvasının adı, aşık kemiğiyle oynanan bir oyundan gelir. Met helvası, hem sıcak hem de soğuk olarak yenilebilir. Met helvası tatmak için İnan Met Helva, Mazlumlar Muhallebicisi veya Tanınmış Helvacı gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Eskişehir’in en güzel ilçesi hangisidir?

eskişehir odunpazar

Eskişehir’in en güzel ilçesi hangisidir sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Çünkü her ilçe kendi özelliği ve güzelliği ile dikkat çekmektedir.Ancak arama sonuçlarını kullanarak tarihi dokusu ile en güzel ilçe Odunpazarı oldu.Eskişehir’in en eski yerleşim bölgesi ve tarihi kalbi olan Odunpazarı ilçesi, aynı zamanda şehrin kültürel merkezi konumundadır. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Odunpazarı merkezi, kentsel sit alanı olarak korunmaktadır. Odunpazarı’nda 30 sokakta 300 kadar evin yanı sıra camiler, külliyeler, kervansaraylar, çeşmeler ve hanlar bulunmaktadır. Bu evler, 19. yüzyıl Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Odunpazarı Evleri, Eskişehir’in simgesi haline gelmiştir.

Eskişehir’in en güzel mahallesi hangisidir?

tepebaşı belediyesi

Eskişehir’in en güzel mahallesi, kişisel tercihlere göre değişebilir, ancak arama sonuçlarını kullanarak genel olarak Tepebaşı Eskişehir'in en güzel semti olarak öne çıkmaktadır:

Tepebaşı: Eskişehir'in merkezinde yer alan Tepebaşı semti, tarihi dokusu, parkları, kafeleri ve restoranlarıyla oldukça nezih bir semttir.