Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazetede yayımlanan karara istinaden Ege Üniversitesi bünyesinde kurulan Organ Nakli Enstitüsü, organ naklinde nitelikli insan gücünü yetiştirmeyi, alana yönelik araştırma geliştirme faaliyetleri sürdürmeyi ve organ nakli konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Daha önce Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde pek çoğu ilk olan nakiller gerçekleştirdiklerini dile getiren Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “A Plus kalitesinde hizmet veren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine yaptığımız yatırımların neticesinde tüm sağlık hizmetlerinde olduğunu gibi organ naklinde de kalitemizi ve başarı oranımızı artırdık. Üniversitemizde karaciğer, böbrek, kalp, akciğer, kornea gibi nakiller, modern tıbbi cihazlar kullanılarak uzman hekimlerimizce yapılıyor. Yeni kurulan enstitümüz ile birlikte artık bu alana insan gücü yetiştirip literatüre daha fazla katlı sağlayacak bilimsel çalışmalar gerçekleştireceğiz” dedi.

Enstitü bünyesinde yapılacak çalışmalardan bahseden Prof. Dr. Budak, “Enstitümüz; organ naklinin nitelik ve nicelik olarak geliştirilmesi, hastaların ve donörlerin yaşam kalitesinin artırılması, organ nakli ile ilgili temel, klinik, immünolojik, biyomedikal teknolojiler ve translasyonel tıp alanlarında araştırmalar yapılması, disiplinlerarası uyum sağlanması gibi amaçlar üzerine çalışma yapacak. Diğer yandan yüksek lisans ve doktora programları ile organ naklinde uzman, nitelikli insan kaynağını yetiştirecek. Kurum dışı paydaşlarla da iş birliği içerisinde olarak İzmir’de ve Ege Bölgesinde organ nakli ve bağışı konusunda toplumsal farkındalık oluşturacak. Sağlık Turizmine katkı sağlayacak faaliyetler yürütülecek. Sadece nakil değil, nakile sebep olacak organ yetmezliği konusunda da önleyici tedbirlere yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek. Ayrıca topluma yönelik farkındalık çalışmaları yapılacak” dedi.

“Çalışmalarımızı daha görünür kılacağız”

EÜ Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Özbaran ise; “Türkiye’de kurulduğu yıldan itibaren çok sayıda hastayı sağlığına kavuşturmak dışında çeşitli kurumlara organ nakli uzmanı hekimler yetiştiren ve bilime çok yüksek katkı sunan Organ Nakli Merkezimizin yanı sıra ülkemizin ikinci bölgenin ilk Organ Nakli Enstitüsü de faaliyetlerini üniversitemiz çatısı altında sürdürecek. Enstitümüzün kurulması ile birlikte organ nakli alanında bilimsel altyapımız daha da güçlenmiş oldu. Bir yandan eğitim öğretim, araştırma geliştirme faaliyetlerimize ivme kazandıracak diğer yandan da dünya standartlarının üzerinde yetkin ekipler yetiştireceğiz. Kurulacak olan ilgili anabilim dallarının sorumluluğunda geliştirilecek ve şekillenecek olan eğitim ve araştırma-geliştirme projeleri ile diğer tüm faaliyetler, Ege Üniversitesi Organ Nakli Enstitüsü kimliği altında artarak devam edecek ve daha görünür kılınacak. Enstitümüzün ülkemize hayırlı olmasını diler, tüm destekleri için Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a teşekkür ederim” diye konuştu.