Fareler, evlerimizi ve iş yerlerimizi istila eden, sağlığımızı ve eşyalarımızı tehdit eden zararlı hayvanlardır. Farelerden kurtulmak için çeşitli yöntemler vardır, ancak bunların arasında en doğal ve zararsız olanı, farelerin sevmediği kokuları kullanmaktır. Peki fare hangi kokuya gelmez? Sirke kokusu fareyi kaçırır mı? Bu yazımızda, bu soruların cevaplarını arayacağız.

Fare hangi kokuya gelmez? Sirke kokusu fareyi kaçırır mı? İşte cevaplar...

Fare hangi kokuya gelmez Sirke kokusu fareyi kaçırır mı 1

Fare hangi kokuya gelmez?

Farelerden kurtulmak için kullanabileceğiniz doğal kovucu kokular hakkında bir metin yazdınız. Bu metinde, farelerin sevmediği ve uzaklaştırıcı olan bazı kokular şunlardır:

  • Nane: Nane, farelerin sevmediği bir kokudur. Nane yağı veya nane yaprakları, fareleri uzaklaştırır .
  • Lavanta: Lavanta, farelerin sevmediği bir başka koku kaynağıdır. Lavanta yağı veya lavanta çiçekleri, fareleri evinizden uzaklaştırır.
  • Biberiye: Biberiye, farelerin hoşlanmadığı bir diğer kokudur. Biberiye yağı veya biberiye yaprakları, fareleri uzaklaştırır.
  • Zencefil: Zencefil, farelerin sevmediği bir diğer koku kaynağıdır. Zencefil yağı veya zencefil kökü, fareleri uzaklaştırmak için kullanılabilir.
  • Fesleğen, Karanfil, Kekik: Naftalinin yanı sıra fesleğen, karanfil ve kekik gibi bitkilerin kokuları da farelerin hoşuna gitmez. Bu bitkiler, keskin kokuları sebebiyle farelerin sevmediği kokular arasında yer almaktadır.
  • Naftalin: Naftalinin bilindiği üzere ağır bir kokusu vardır. Fareler naftalinin kokusundan rahatsız olurlar ve o eve girmezler. Bunun için evin içerisine birkaç bölgeye naftalin konulmalıdır.
  • Soğan: Farelerin girdikleri yere soğan koyarsanız farelerin eve girişinin engellersiniz. Fareler soğan kokusundan oldukça rahatsız olurlar.

Alüminyum folyo: Farelerin rahatsız olduğu maddedir. Bunun için farelerin girdiği bölgelere alüminyum folyo koyarak farelerden kurtulabilirsiniz.

Sirke kokusu fareyi kaçırır mı?

Farelerden kurtulmak için sirke kullanmak etkili bir yöntem değildir. Sirke asidik bir sıvı olduğu için farelerin burunlarını yakar, ancak bu onları durdurmaz. Üstelik, sirke kokusu yiyecekleri maskeleyebilir ve fareleri daha da cezbedebilir. Bu nedenle sirke kullanmak yerine yukarıda saydığımız doğal kovucu kokuları tercih etmeniz daha iyi olacaktır.