Filiz gıda, 1974 yılında Bolu’da kurulmuştur. 1994 yılında dünyaca ünlü İtalyan makarnası olan Barilla ile işbirliği yapmış ve devamında Barilla Gıda adını almıştır. Filiz makarna, Barilla ile işbirliği yaparak Barilla Gıda adını aldıktan sonra Filiz Gıda, Türkiye’nin en büyük üretim kapasitesine sahip fabrikalarından biri haline gelmiştir. Filiz Gıda, Almanya’dan başlayıp Japonya’ya kadar geniş bir coğrafya içerisine ihraç edilmektedir.

Filiz makarna Türk malı mı

Filiz makarna nerede üretiliyor?

Filiz makarna, 1974 yılında Bolu’da kurulmuş ve Türkiye’nin özenle yetiştirilen durum buğdaylarının asıl yöresi olan Mardin’den çıkan bir markadır. Filiz makarna, yüzde yüz Türk durum buğdayından yapılan özel harman ile harmanlandığı için lezzetli ve oldukça sağlıklıdır.

Filiz makarna, klasik, sebzeli, yumurtalı ve tam buğday gibi tüketicisine bir çok çeşit ürünler sunmaktadır.Ayrıca Filiz makarna, Türkiye’nin önemli online alışveriş adreslerinden biri olan Trendyol’da da satılmaktadır.

Filiz makarna Türk malı mı?

1974 yılında Bolu'da kurulan Türkiye 40 yıldır hizmet veren Filiz makarna, 1994 yılında dünyaca ünlü İtalyan makarnası olan Barilla ile işbirliği yapmıştır. Bu durum da akıllara Filiz makarna Tük malı mı? Sorusunu akıllara getiriyor.Peki Filiz makarna Türk malı mı yoksa İtalyanlara mı satıldı...İşte detaylar...

Filiz makarna Türk malı mı yoksa İtalyanlara mı satıldı... sorusuna  şirketin sahibi ve yöneticisi  olan hatta filiz makarnan isimini taşıyan Filiz Şahenk tarafında bir açıklama gelmesede 1994 yılında İtalyan makarnası olan Barilla ile işbirliği yaptığı bilinmektedir. Bu nedenle Filiz makarna Türk malı mı yoksa İtalyanlara mı sorusuna ise şu şekilde cevap verebiliriz. Dünyaca ünlü olan Filiz makarna artık Tük şirketleri değil,Barilla adında İtalyan gıda şirketi tarafında üretildiğini anlıyoruz.

Türk makarna pazarında en büyük hak sahibi olan marka durumundaki Filz Gıda'nın tamamını, İtalyan makarnası olan Barilla'ya geçti. Filiz Gıda'daki Doğuş Holding'e ait yüzde 45'lik olan pay hakkı da 5 Mart itibariyle Barilla şirketine satıldı. 

Filiz makarna kimin?

Doğuş Holding Şirketinin Kurucularından olan Filiz makarna'ya da adını vererek 1974 yılında Bolu'da kurulmuştur. Filiz Şahenk, 1992 yılında kurulan Ayhan Şahenk, Vakfında başkan vekilliği yapmaktadır.

BYD Manisa’da nerede fabrika kuracak? BYD Manisa’da nerede fabrika kuracak?

Filiz makarna çeşitleri nelerdir?

%100 Türk buğdaylarından yapılan özel harman ile üretilen Filiz makarna, farklı şekil, uzunluk, sos ve malzeme seçenekleriyle her yaşa hitap etmektedir.Filiz makarna çeşitleri ise şunlardır:

  • Şekline göre makarnalar: Kısa, uzun, domates bazlı, çorba için piştiğinde asla hamurlaşmayan gibi farklı şekillerde makarnalar sunar.

  • Seriye göre makarnalar: Klasik, sebzeli, yumurtalı, tam buğday gibi farklı serilerde makarnalar bulunur.

  • Özel harmanıyla Filiz: Tam buğday özel harmanıyla Filiz, günlük lif ihtiyacını karşılayan ve enerji veren bir makarnadır.

  • Mardin bulguru: Mardin’den yetiştirilen durum buğdayından yapılan Filiz Mardin bulguru, coğrafi işaretli bir üründür.

  • Filiz makarna çeşitleri arasında ayrıca spagetti, yassı spagetti, fırın makarna, arpa şehriye, kuskus, tel şehriye, yıldız şehriye, boncuk, yüksük, mantı, ince uzun, burgu, fiyonk, erişte, midye, dirsek, kelebek ve kale kesim makarnalar da bulunmaktadır.

Kaynak: Hatice Zeybek