Mimar Sinan’ın Ege’deki tek eseri olan Manisa Muradiye Camii, gönüllülerin düzenlediği mevlit ve hatim programına ev sahipliği yaptı. Programda, her yıl vefat eden yüzlerce insan için okunan hatimlerin duası ve mevlid-i şerif yapıldı. Program sonrasında ise katılımcılara gönüllülerin karşıladığı yemek ikram edildi. Bu program, 2016 yılında Balıkesir Savaştepe’de Mustafa-Derya Arslan çiftinin başlattığı ve geleneksel hale gelen mevlid-i şerif programlarının 7’ncisi oldu. Programın sorumluluğu ise bu yıl Manisa’da Mehmet-Bahriye Çetinkaya çiftine verildi. 

"Köy ve kasabalarda yaşayan bu gelenek büyükşehirlere taşındı"
Emekli Türkçe Öğretmeni İrfan Dağtaş, 120 hatimle anılan bin 435 kişi için yapılan duanın ardından mevlit geleneği hakkında konuştu. İrfan Dağtaş, “Gelenek haline gelen, bizleri uzak ve yakından bir araya gelmemizi sağlayan imece usulü mevlit ve hatim duası adı verilen bu organizasyonların Dede Korkut Hikayelerinden öğrendiğimiz Toy ve toplu dua geleneğine dayanmaktadır. Bu geleneği günümüze taşıyan Mehmet Çetinkaya ve ailesine teşekkür ederiz. Anadolu’nun köy ve kasabalarında yaşatılan bu geleneği büyükşehirlere kadar taşımış ve bugün bizi bir araya gelmemize vesile olmuştur. Temelinde hayırda yarışmak, Müslüman Türk toplumunda barış, barışmak, kaynaşmak ve birbiri hakkında hüsnü zanda bulunmak yatar. BU mevlit ve dua faaliyeti Balıkesir Savaştepe’de başlamış, Soma’da devam etmiş bugün burada 7’incisi gerçekleştiriliyor. Bunun 8’incisi gelecek sene bu tarihlerde Soma’da yapılacaktır. Dileğim orada buluşmaktır. Mimar Sinan’ın eseri Muradiye Camii kubbesi altında yapacağımız halisane dua ve niyazlarımızı Allah kabul etsin. Hakk’a yürüyenlerimize rahmet, bizlere de onlarla Cennette buluşmayı nasip etsin” dedi.

Program, Muradiye Camii İmam Hatibi Hamza Acarkan’ın Kur’an-ı Kerim okumasıyla başladı. Ardından Saruhanbey Camii İmam Hatibi Osman Akkış ve İstanbul Fatih Camii Emekli Müezzini Ali Rıza Şahin mevlit okudular. Program bittikten sonra katılımcılara gönüllülerin hazırladığı yemek sunuldu.