Manisa tarımsal anlamda ülkemizin en başarılı illerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Üzüm, zeytin, tütün gibi ürünlerin yanı sıra kiraz üretimi de Manisa'da son yıllarda hızla yükselmeye devam ediyor.

2024 senesinde de ilk kiraz hasadı Manisa'nın Şehzadeler ilçesine bağlı Sancaklıbozköy Mahallesi'nde gerçekleşti. Erkenci türde olan kirazların hasadı ve satışı tüm hızıılya devam ederken kiraz üreticisi çiftçiler bu seneki rekolteden memnun olduklarını dile getirdiler.

manisa da ilk kiraz hasadı

Manisalı kiraz üreticisi İlyas Coşkuner, "13 Nisan tarihinde ilk hasadımızı yaptık. Bugün üçüncü hasadımızı gerçekleştiriyoruz. Bölgemizde hasat iki ay sürüyor. Bende 7-8 çeşit kiraz çeşidi bulunuyor. Şu anda cristobalina türü kirazlarımız hasat ediliyor. Hemen arkasından Karabodur, Salihli ve Napolyon türlerinin hasadı başlayacak. Bu yıl rekoltemiz güzel. Fiyatlar da iyi olursa mutlu oluruz.

Bizim malımız ekonomik olarak da taçlanırsa iyi bir sezon olacak. Fiyatların da ortalama 100-150 TL'nin altına düşmemesini bekliyoruz. Kirazda çok fazla işçilik var, çok emek var. Girdi maliyetleri çok yüksek. Emek yoğun bir ürün.

Buradan hasat ettiğimiz ürünler daha çok Avrupa ülkelerine, onun yanında Rusya'ya ve doğu ülkeleri ile Irak pazarına gidiyor. Tabii artık uçak kargolar da kullanılıyor. Uçak kargo vasıtasıyla Dubai, Katar, Fransa, İtalya diğer Avrupa ülkelerine parça parça da siparişleri oranında gönderiliyor. Daha kolay bir şekilde pazara ulaşıyor" dedi.

Manisa ilklerin şehri olmaya devam ediyor | Kuzey yarımkürede ilk kez Manisa'da oldu

Kuzey yarımkürede açık alanda ilk hasat Manisa'da

Dünyada Kuzey yarımkürede ilk hasatın gerçekleştiği Manisa'da bu sezonki hasat törenle kutlandı. Hasat edilen ilk kirazın satışı törenle gerçekleştirilirken. Törene Şehzadeler Kaymakamı Fatih Genel, Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Mert Özkösemen, Sancaklıbozköy Mahalle Muhtarı Erdal Coşkuner, kiraz üreticileri ve tüccarlar katıldı.

Manisa ilklerin şehri olmaya devam ediyor | Kuzey yarımkürede ilk kez Manisa'da oldu-2

Törende söz alan Şehzadeler belediye başkanı Gülşah Durbay hayırlı olmasını dileyerek şu ifadelerde bulundu: 

"Kuzey yarımkürede erkenci olarak tanımladığımız ve mevsimin ilk kirazının yetiştiği mahallelerimizdeyiz. Sancaklı Mahallelerimiz bu yüzden bizim için de çok kıymetli. Bizim katma değerli ürün olarak tanımladığımız kuzey yarımkürede ilk yetişen, Avrupa'nın mevsimin ilk kirazını bizden tattığı yerdeyiz.

Bundan sonrası için bu hasat törenlerinin daha kalabalık olmasını ve Türkiye'nin tüm illerine hatta Avrupa'ya ulaştığı festivaller yapmayı hedefliyoruz. Hem üreticimizin hem köylülerimiz daha fazla kazandığı, kirazımızın tüm dünyaya duyurulduğu festivaller olsun istiyoruz.

Muhtar Maaşları 2024: Köy - Mahalle Muhtarları Ne Kadar Maaş Alıyor? Muhtar Maaşları 2024: Köy - Mahalle Muhtarları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Lezzet olarak hepimizin çok sevdiği kirazımızı hem organik olma yolunda hem yeşil dönüşüme ayak uydurarak karbon ayak izini azaltma yolunda işbirliği içerisinde kirazımızı hem sağlıklı hem de organik bir ürün olması için tüm hemşehrilerimizin iş birliğini bekliyorum. Yeni hasat dönemimizin bereketli olmasını diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun"

Manisa ilklerin şehri olmaya devam ediyor | Kuzey yarımkürede ilk kez Manisa'da oldu-1

Bereketli bir sezon geçmesini dileyen Şehzadeler Kaymakamı Fatih Genel ise şu sözleri dile getirdi:

"Şehzadeler şehri Gediz Ovası, Spil Dağı her şeyi ile bereketli bir şehir. Kuzey yarımkürede çıkan ilk ürün olan kirazımızın tadı tahmin ettiğimizin ötesinde güzel. Ben bu tarihlerde böylesine güzel tadı olan kiraz olmasını beklemiyordum. Bugün yapılan bu ilk hasadın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Tüm üreticilerimize bereketli kazançlar olmasını temenni ediyorum" dedi.

Tören son olarak ilk hasadı yapılan kirazların satışı ile tamamlandı. İlyas Coşkuner'e ait 30 kilo kiraz, kilosu sembolik bir fiyat olan 500 TL'den satıldı.