Otoyolda zincirleme kaza! 2'si ağır 10 yaralı Otoyolda zincirleme kaza! 2'si ağır 10 yaralı

 Bakan Yerlikaya'nın açıklamasına göre, 24 ilde eş zamanlı düzenlenen "Define-1" operasyonları kapsamında Manisa'da da tarihi eser kaçakçılığı yapan organize suç örgütü üyelerine yönelik operasyonlar gerçekleştirildi.

İzmir merkezli operasyonlar sonucu "Tarihi Eser Kaçakçılığı ve Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak" suçlarına yönelik İzmir merkezli Ankara, Adana, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Eskişehir, Hatay, Isparta, İstanbul, Karaman, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon ve Aydın olmak üzere 24 ilde" operasyonlar düzenlendi. Operasyonlar sonucunda uluslararası tarihi eser kaçakçılığı yapan organize suç örgütü üyesi 47 şüpheli gözaltına alındı.

Operasyonlarda:

  • 6 bin 325 adet sikke
  • 997 adet obje
  • 5 adet dedektör
  • 2 adet ruhsatsız tüfek
  • 1 adet ruhsatsız tabanca Çok sayıda fişek ele geçirildi.

Yakalanan şüphelilerin, yurt dışındaki müzayede evlerine tarihi eserleri kaçırarak haksız kazanç sağladıkları belirlendi.

Bakan Yerlikaya, tarihi eser kaçakçılığına yönelik operasyonların devam edeceğini belirterek, "Tarihi ve kültürel mirasımıza zarar veren, bu topraklara ait tarihi eserleri yurt dışına kaçırmaya çalışan tarih eser kaçakçılarına da nefes aldırmayacağız. Hepsini bir bir yakalayıp adalete teslim etmeye kararlıyız" dedi.

Kaynak: İHA