Batı Anadolu illerinden biri olan Manisa kültürü ve coğrafi yapısı ile pek çok kişinin ilgisini çekmekte. İçerisinde bulunan kültürel tarif özellikle turistlerin araştırmalarına konu olmaktadır. Anadolu illerinden biri olan Manisa hakkında merak edilen oldukça fazla konu bulunmaktadır. Şehir üzerinde araştırma yapan kişiler ilin tarihi ve kültürünü daha kolay incelemektedir. Manisa ve ilçelerinde deniz var mı? Manisa'da eskiden deniz var mıydı? Manisa'ya en yakın halk plajı neresi? Manisa nerede? Manisa haritası kuşbakışı görünümü nasıl? Gibi soruların cevaplarını sizler derledik…

Manisa ve ilçelerinde deniz var mı?

Manisa ve ilçelerinde deniz yoktur. Manisa konumu gereği denize kıyısı olmayan illerimizden biridir. Manisa'da deniz olmamasına rağmen, özellikle Spil Dağı Milli Parkı, Gölmarmara Gölü, Salihli Kaplıcaları ve Kula Peribacaları gibi doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine keyifli zaman geçirme imkanı sunmaktadır. tune share more_vert

Manisa'da eskiden deniz var mıydı?

Manisa’da eskiden deniz var mıydı sorusu bir hayli merak ediliyor. Bu sorunun kesin bir cevabı maalesef yok. Ancak bazı araştırmalar Manisa’nın çok eski dönemlerinde denize yakın olduğunu göstermekte. Örnek olarak Manisa’nın Sart ilçesinde bulunan antik Lidya başkenti Sardes’in MÖ 7. Yüzyılda deniz ticareti yaptığı ve deniz tanrısı Poseidon’a tapındığı bilinmekte.

Ayrıca Manisa’nın güneyindeki Salihli ilçesinde bulunan antik Menderes Nehri’nin MÖ 4.yüzyılda denize ulaştığı ve deniz seviyesinin bugünkünden daha yüksek olduğu düşünülmekte. Bu bilgiler, Manisa’nın eskiden deniz var mıydı sorusunun bir yanıtı olabilir.

Ancak Manisa’nın tarih boyunca denize kıyısı olup olmadığı hakkında kesinleşmiş bir kanıt yoktur.

Manisa'ya en yakın halk plajı neresi?

Manisa’ya en yakın mesafede olan plaj Dikili Halk Plajı olabilir. Dikili, Manisa’nın kuzeybatısında, İzmir’in kuzeyinde yer alan bir ilçe. Dikili Halk Plajı Dikili’nin merkezinde bulunan 5 km uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde bir plaj.

Manisa ve ilçelerinde deniz var mı (2)

Plaj berrak suyu ve ince tanecikli kumsalıyla ziyaretçilerin göz bebeği. Ayrıca plaja giriş ücretsiz ve duş, soyunma kabini, tuvalet, kafe, restoran gibi imkanlar da bulunmaktadır. Manisa merkezden 100 km mesafe uzaklıktadır.

Manisa nerede?

Manisa, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde bulunan bir şehir. Manisa’nın doğusunda Uşak ve Kütahya, batısında İzmir, güneyinde Aydın illeri vardır.

Manisa haritası

Manisa'da sıkı denetim! Manisa'da sıkı denetim!

Manisa ve ilçelerinde deniz var mı (3)

Manisa ili haritası bu şekildedir.

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek