Manisa Valisi Enver Ünlü,  İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Zafer Tombul ve İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş  ile birlilkte  Manisa'da  asayiş ve güvenlik konularına ilişkin Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda  Manisa'da  2024 senesinin ilk altı ayında gerçekleştirilen   asayiş ve güvenlik konularına ilişkin veriler açıklandı.

Vali Ünlü toplantıda,“Manisa’da 1 Ocak - 30 Haziran tarihlerini kapsayan süreçte 4 milyon 218 bin 537 kişi sorgulanmış, 18 bin 841 kişi yakalanmış, 3 bin 200 şahıs gözaltına alınmış, 2 bin 895 şahıs tutuklanmıştır. Güvenlik birimlerimizce yapılan çalışmalarda kayıp olan bin 67 şahıs bulunmuştur. Şahıs sorgulama işlemlerinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 135, yakalanan şahıs işlemlerinde yüzde 11, kayıp bulunan şahıs işlemlerinde yüzde 28 oranında artış yaşanmıştır. Yine aynı dönemde ilimizde 2 bin 685 yaralamalı kaza meydana gelmiş, bu kazalarda 4 bin 65 kişi yaralanmıştır. Ayrıca meydana gelen 29 ölümlü kazada ne yazık ki 35 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Kazalarda yaralanan ve ölen vatandaşlarımızın sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla yaklaşık yüzde 10 artış göstermiştir. Bu sebeple vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamak, trafik kazalarının önüne geçmek, sürücü ve yolcuları bilgilendirmek, kurallara uymayanları tespit ederek gerekli işlemleri yapmak üzere trafik ekiplerimiz tarafından yapılan denetimler sonucunda; 1 milyon 535 bin 370 araç sorgusu yapılmış, 15 bin 938 araç trafikten men edilmiştir. 41 bin 267 işçi ve okul servisi denetlenmiş, kurallara uymadığı tespit edilen 2 bin 223 araca işlem yapılmıştır. Araç sorgulamalarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46’lık artış gerçekleşmiştir. Ayrıca yapılan araç sorgulamalarında 134 milyon 324 bin 984 Türk Lirası ceza uygulanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Vali Ünlü, uyuşturucu tacirleriyle mücadeleye yöneli verileri de açıkladı. Vali Ünlü,"Bizler, çocuklarımızı ve gençlerimizi bu uyuşturucu tacirlerine zehirletmemekte kararlıyız ve bunun için var gücümüzle çalışıyoruz. Zehir tacirleriyle mücadelede 1 Ocak - 30 Haziran’a kadar olan dönemde 257 narkotik operasyonu yapılmış, operasyonlarda 11 bin 211 adet narkotik ilaç, yaklaşık 11 milyon 288 bin dolu ve boş makaron, 5 bin 512 gram Metamfetamin, 2 bin 629 kök kenevir, 1 milyon 631 Bin 307 adet sentetik hap, 18 bin 128 adet Ecstasy hap, 6 bin 644 gram uyuşturucu madde ele geçirilmiştir. Yine Manisa’nın huzuru, Türkiye’nin huzuru için eli kanlı terör örgütlerine yönelik operasyonlarımız da devam etmektedir. İlimizde FETÖ, PKK, DEAŞ gibi terör örgütlerine yönelik yapılan 77 operasyonda 182 şahıs yakalanmış, 51 şahıs tutuklanmıştır. Yapılan terör operasyonlarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54 oranında artış gerçekleşmiştir. 7 gün 24 saat boyunca şehrimizin her köşesinde görev yapan güvenlik birimlerimiz asayiş operasyonlarında ise 426 adet ruhsatsız tabanca, av tüfeği ve kuru sıkı silah, 4 bin 527 adet farklı şekillerde fişek ele geçirmiştir. Asayiş ekiplerince 92 çalıntı motosiklet bulunarak sahiplerine teslim edilmiştir. Kaçakçılık operasyonları kapsamında ise ilimizde 257 operasyonda, 914 kilo tütün, 3 bin 80 paket sigara, 494 şişe alkol, 12 bin 332 litre alkol ele geçirilmiştir.”  dedi.

MANİSA'DA TARİH ESER KAÇAKÇILIĞINDA ARTIŞ

Vali Ünlü,  tarih eser kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonlarda toplam, 218 adet tarihi eser ve 366 adet sikke ele geçirldiğini söyledi.  Tarih eser kaçakcılığında  geçen seneye göre yüzde 21 oranında artış olduğu ifade etti.

Konuşmasına devam eden Ünlü, doğrudan ya da dolaylı olarak menfaat temin etmek üzere yasal olmayan yollar kullanılarak ülkeye yabancı kişilerin sokulması, ülke vatandaşlarının ya da yabancı kişilerin başka bir ülkeye çıkarılması yönünde yapılan çalışmalar sonucunda ise Manisa’da 10 göçmen kaçakçılığı operasyonunda 88 şahıs yakalanırken, 20 şahsın tutuklandığını söyledi.

Vali Ünlü, göçmen kaçakcılığına yönelik geçen yıl sadece 1 tane operasyon düzenlenirken, bu sene 6 aylık dönemde tam 10 tane operasyon düzenlendiğini ifade etti.

Vali Ünlü, Manisa’da huzuru ve asayişi tehdit eden tüm odaklarla mesai mefhumu gözetmeksizin, yılmayan bir azim ve kararlılıkla mücadele edileceğini belirterek,"Bu konuda siz değerli Manisalı hemşehrilerimin de bize destek olmasının önemli olduğunu, ihbar ve şikayetlerin bizim işimizi kolaylaştıracağını bir kez daha herkese hatırlatmak istiyorum. Bu vesile ile suça ve suçlulara göz açtırmayan, özveriyle Manisa’mızın huzuru, Türkiye’nin huzuru için emek sarf eden bütün mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyorum." ifadelerini kullandı.

Manisa'da 6 Ayda 2 Bin 895’Inin Kişi Tutuklandı! (1)

Manisa'da 6 Ayda 2 Bin 895’Inin Kişi Tutuklandı! (2)

Manisa'da Trafo Patlamalarına  Dur Durak Gelmiyor: Turgutlu'da Paniğe Yol Açan Patlama! Manisa'da Trafo Patlamalarına Dur Durak Gelmiyor: Turgutlu'da Paniğe Yol Açan Patlama!


 

Kaynak: İHA