Hava sıcaklıkların Haziran ayı başından beri mevsim normallerinin çok üzerinde seyretmesi karasinek, sivrisinek ve larvasit gibi canlıların çok hızlı üremesine olanak sağlıyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi ekipleride insan sağlığına olumsuz etki edebilecek bu haşerelere karşı 24 saat telakkuz halinde çalışmaya devam ediyor.

Manisa'da Haşereler Ile Mücadele Hız Kesmeden Devam Ediyor 11

Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Erhan İnce, vatandaşların yaz aylarını rahat geçirebilmesi için çalıştıklarını şu sözlerle dile getirdi;

Manisa'nın tarihi dokularında temizlik yapıldı! Manisa'nın tarihi dokularında temizlik yapıldı!

“Vektörlerle mücadele 12 aylık süren bir çalışmadır. Yaz aylarında bu çalışmalarımız daha çok artmaktadır. 150 personelimiz ve 52 ekibimizle beraber, ihtiyaca yönelik 24 saat çalışma yapmaktayız.

Ekiplerimiz gündüz, larvasit, rezideül ve yeşil alan uygulamaları yapmakta, geceleri ise uçkun ilaçlamasını yapmaktadırlar. Küresel ısınma ve iklim değişikliğine bağlı olarak, popülasyon artışı ilimizde görülmektedir. Vatandaşlarımızın rahat bir yaz ayı geçirmeleri için tüm ekiplerimiz canla başa görevini yerine getirmektedirler” 

Manisa'da Haşereler Ile Mücadele Hız Kesmeden Devam Ediyor 22

''Suları Değiştirerek Bize Destek Olun''

Haşere mücadelesinde vatandaşlarında kendilerine destek olabileceklerini dile getiren İnce, “Sivrisinek oluşumunun yüzde 86'sı insan eliyle oluşmaktadır. Bu konuda vatandaşlarımızın da desteklerine ihtiyacımız var. Sivrisinek durgun sularda oluşmakta ve bir sivrisinek, 300 tane yumurta üretebilmektedir. Bahçelerimizde, balkonlarımızda bulunan saksı altlıkları, bidon ve kova gibi içerisinde durgun suların değiştirilmesiyle vatandaşlarımız bu mücadelede bizlere destek olabilirler.” dedi.

Manisa'da Haşereler Ile Mücadele Hız Kesmeden Devam Ediyor 33

Kaynak: İHA