Manisa’da Girişimci İnşaat Müteahhitleri Derneği kurucu başkanı Müteahhit Osman Yıldırım, yüksek derecede deprem bölgesi olan  Manisa'nın Gediz Deltası bölgesinde 11 katlı imar planı vermenin Gedizi yok edeceğini  kamuya açıkladı.

Yıldırım, Manisa şehiri için rezviyon planı yapılmadığı için şehirleşme,yapı stoku ve bina üretimi açısından diğer illere göre geride kaldığını ifade etti. Bunlar gerçekleşmediği için Manisa'nın yaşanabilir bir kent olmatan git gide uzaklaştığını söyledi.

Manisa'da çok acil olmak üzere imar revizyonun gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade eden Yıldırım, bir önceki dönem belediye başkanıgeçmiş zamdan imara açılacak birçok bölgenin bulunduğunu ve birçok noktaya 11 kat verildiğini söyleyerek,"Bir insanı olarak, bir müteahhit olarak Manisa’nın bereketli ovasına, Gediz Ovası’na bu tür bir imar planı yapılmasına kesinlikle karşıyım. En azından Manisalıların ihtiyacını karşılayacak bir plan hazırlanacaksa bu planda gerek büyükşehir, gerek mimarlar ve mühendisler, gerekse sivil toplum kuruluşları, müteahhitler, insanları, şehir plancıları ve bu işin uzmanlarıyla çok güzel bir toplantılar, istişareler yapılarak bir plan oluşturulmalıdır. Birinci derece deprem bölgesi olan Manisa’da Gediz Havzası’nda 11 kat imarın verilmesine karşıyım. En fazla 5 kat olsun ama herkesin gönlüne göre olsun. Mevcut büyükşehir belediye başkanımızın merkez ve ilçelerde etüt çalışması yaptığı söyleniyor. Kuşlubahçe’de, Barbaros’ta, bahçeli evlerde, Şirinköy’de, Horozköy’de, Nurlupınar’da ne bileyim bu Gediz Ovası’nın olduğu yerlerde sıvılaşma var. Nedir bu sıvılaşma? Sıvılaşma bir binanın altına resmen bir balçıktır.  Oraya yapılması gereken imar çalışmasından önce zemin etütleriyle numuneler alınıp buraya kaç katlı bina yapılabilir bunu ele almak lazım. Manisa’da etüt çalışmaları yapılmadan 11 kat veriliyor. Yapılacak olan etüt çalışmalarından sonra kaç kat verilecekse o zaman verilsin. Gediz’in dibindeki tarlaların bulunduğu alana 11 kat verilmesine karşıyım. Büyükşehir ve şehir planlayıcıları zemin etütleri yapıyor, bunu hızlandırmaları lazım. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığımızdan, imar müdüründen sıvılaşma olan yerlerle ilgili açıklama bekliyoruz. Hangi bölgelerde sıvılaşma varsa bildirsinler bu bizim ricamızdır" dedi.

Yıldırım, seçimlerden önce Büyükşehir Belediyesi tarafından 6300 sayılı  kanun çerçevesinde, 1999 ve 2004 yıllarında deprem yönetmenliğinde sonra yapılan bianalara daha çürük yazısı gönderildiğini ifade etti. Osman Yıldırım, "Bu binalar depreme dayanıklı değil diye yazı gönderdiler. Ama sehven yapıldı, ama yanlışlıkla yapıldı ama bilinçli yapıldı bu çok yanlış bir şeydi. Bu çalışmayı yapan personellerin işlerini daha iyi yapmalarını istiyoruz. Çünkü bu konuda birçok şikayet geldi. 13 yaşındaki, 10 yaşındaki binaya kentsel dönüşüm alanı içerisinde olup bu bina sağlam mı değil mi etüt yapın bu bina çürüktür yazısı gönderdiler. Bu konuda elimizde yazılarda var. Bu yanlıştır." dedi.

Yıldırım, Manisa imar planı gerçekleştirilecekse eğer, bunun çok acil ve bölgesel bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti. Bu konu için bir komisyon oluşturulması gerektiğini ve komisonda sadece yetkili kişilerin  bulunması gerektiğinin altını çizdi. Manisa'da bir çok bölgenin imara açılacağını yönünde söyletinler olduğu ifade eden Yıldırım, dolgaz, temiz su, pis su ve telekomu içerin alt yapı çalışmalarının yapılmadığını söyledi. Yıldırım, alt yapı olamdığı sürece imar verilemeyeceğini hatırlattı. Yıldırım,"Bu konuda özellikle Mutlu ve Lalapaşa Mahallerinde bu konuda birçok insanımız rezil oldu. Evlerini terk ettiler. Aynı şekilde Fatih, Yeni Mahalle’de de aynı durum. Buralarda da alt yapı yok. Evlerini müteahhitlere verip yıktırıyorlar, terk ediyorlar. Böyle bir durumda yarın müteahhitlerde, insanlarda çok mağdur olacak. Onun için gerekli imar planı ve alt yapı yapılmalıdır" ifadelerini kullandı.

Manisa'da suç örgütüne operasyon! 7 gözaltı Manisa'da suç örgütüne operasyon! 7 gözaltı

Manisa'dan Imar Açıklaması! Gediz Yok Olabilir! (1)

Diğer bir yandan, Manisa'da kira fiyatlarında artış olduğunu belirten Yıldırım, arsa üretilmediği için kira fiyatların artmaya devam edeceğini söyledi.  Yıldırım,"İnsanlar ve yapmaktan, evliliklerini yapmaktan vazgeçemez. Mecburen evlenenler ya kiraya çıkmak zorunda ya da ev almak zorunda. Arsa üretimi yapmazsan eğer bu sorun devam eder. Böyle olunca müteahhitler 50 dairelik. 100 dairelik siteler yapıyor. Yüzde 45-50 veriyor. Hiçbir müteahhit bunun altından kalkamaz. Yeni sistemde yeni fiyatlara göre binalar yapılıyor. Yüzde 45-50’ler müteahhitleri iflasa götürür. Bunun için arsa üretimi çok önemli, bunun için imar revizyon planı hayata geçmeli" diye konuştu.


 Manisa bölgesinin fay hattı üzerinde olduğunu hatırlatan Yıldırım,1999 ve 2004 deprem yönetmeliği öncesi yapılan binaların belediyeler tarafından ölçülmesinin çok önemli olduğunu kaydetti.


 

Kaynak: iHA