Manisa  Büyükşehir Belediyesi, Genel Sekreteri Burak Deste önderliğinde Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Öz Kasap’ı yerinde ziyaret ettiler. Burak Deste ile birlikte Büyükşehir Belediyesi Tarım Danışmanı Yusuf Kurucu ve Strateji Daire Başkanı Evrim Akman'da Büyükşehir heyetinde yer aldı.

Ayrıca Manisa Ticaret Borası Meclis Başkan Yardımcısı Ali Yılmaz, Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Ersaygı ve Manisa Ticaret Borsası Ziraat Mühendisi Özlem Çetin'de görüşmede yer aldı.

Manisa'da tarımın geleceği konuşuldu-11

Görüşmenin gündemi Manisa'da tarımın nasıl geliştirileceği konusu oldu. Belediye ve Ticaret Borsası ı Manisa’nın ekili ve ekili olmayan tarım alanlarının belirlenmesine yönelik olarak yapılacak projede beraber çalışacak.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Burak Deste, Manisa'nın çok büyük bir tarım potansiyelinin olduğunu ve bu potansiyeli ortaya çıkarmak adına birlikte hareket edeceklerini vurguladı.

Acı biberde hasat başladı Acı biberde hasat başladı

Deste, Göktürk Uydusu yardımıyla Manisa’nın hava fotoğraflarının çekilecek güncel ekili tarım alanları ile şu anda ekili olmayan boş durumda ki alanların kayıt altına alınacağını söyledi. Deste, Manisa’da tarıma yön veren paydaş kurum ve kuruluşlarla işbirliğine gidileceğini böylelikle Manisa'nın tarım gelişeceğini dile getirdi.

Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, su tüketimine dikkat çekti. Özkasap, “Türkiye’de su kullanımın da en büyük pay tarımsal sulama olduğu için, bu alanda yapılacak en ufak gelişmenin tüketilen su miktarını azaltıcı yönde doğrudan etkisi olacaktır. Daha verimli bir sulama için kapalı devre ile gelen ve yağmurlama sulama, damla sulama yöntemleri kullanılabilir. Genel olarak yağmurlama sulama ve damla sulama metotlarında, geleneksel sulama metotları ile karşılaştırıldığında, sırasıyla yüzde 70 ve yüzde 90 daha az su tüketilmektedir. Kapalı devre sulama sistemi olsa, kooperatiflerin sondaj açmasına gerek olmayacak. Kapalı devre sulama sistemi olsa az su ile çok yer sulanacak. Sudan bu yöntemle 4 kat tasarruf edilecek. Saniyede 50 litre çıkan su, açık sistemde buharlaşma ile 30 litreye düşüyor. Su kaybı çok büyük” dedi.

Özkasap ayrıca Manisa’da arıtma ile geri dönüşümü sağlanan suyun tarımsal sulamaya verilmesinin önemine vurgu yaptı.

Kaynak: İHA