İlaçlar insan sağlığını korumak ve iyileştirmek için kullanılan en önemli araçlardan biridir. Hastalıkları tedavi etmek, belirtileri hafifletmek ve yaşam kalitesini artırmak için kullanılır. Farklı türde ilaçlar, farklı amaçlar için kullanılır ve her birinin kendine özgü etkileri ve yan etkileri vardır. Ancak ilaçların yanlış kullanımı da ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Dolayısıyla bu maddelerin nasıl doğru kullanılacağını bilmek gerekir. Peki, Metpamid ne işe yarar? Yan etkileri nelerdir?

Metpamid Ne Ise Yara

Metpamid Nedir?

Metpamid, bulantı ve kusmayı tedavi etmek ve önlemek için kullanılan bir ilaçtır. Mide ve yemek borusu problemlerinde de kullanılır. Metpamid şurup, tablet, enjeksiyon ve fitil formu şeklinde ilaç piyasasında yer alır. Bu seçenekler arasından en uygun formu ve dozu doktorunuz sizin için reçete edecektir.

Metpamid Yan Etkileri

Her ilaç gibi Metpamid de bazı durumlarda, bünyelere ve kişinin sahip olduğu hastalıklara göre yan etki yaratabilmektedir.

Karın ağrısı şikayetiyle gitti, 5,5 kilogramlık kitle çıktı! Karın ağrısı şikayetiyle gitti, 5,5 kilogramlık kitle çıktı!

Metpamid'in meydana getirdiği yan etkiler şu şekildedir:

 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • İshal
 • Kabızlık
 • Karın ağrısı
 • Uyku problemleri

Ender durumlarda daha ciddi yan etkiler de görülebilir. Bu anlamda doktorunuzla olası yan etkiler hakkında konuşmanız tavsiye edilir. Ek olarak Metpamid hamileliğin ilk 3 ayında kullanılmamalıdır. Daha sonraki aylarda ise doktor kontrolünde kullanılabilir. Fakat emziren annelerde doktora danışmadan hiçbir şekilde kullanılmamalıdır. Metpamid fiyatları ise piyasa faktörüne göre değişmektedir.

Metpamid Ne Ise Yara 3

Metpamid Kaç Yaş İçin?

Metpamid 1-18 yaş arası bireylerde ve yetişkinlerde tercih edilir. Bu bağlamda 1 yaş ve üzeri çocuklar için kullanımı uygundur. Ancak bu durum doktor kontrolünde olmalı ve yan etki riski göz önünde bulundurularak dikkatli olunmalıdır. 1 yaş altı çocuklarda ise kullanılmamalıdır. Peki, Metpamid ne için kullanılır? Hangi durumlarda içmelisiniz? İşte tüm detaylar…

Metpamid Ne İşe Yarar?

Eğer Metpamid ne işe yarar diye merak ediyorsanız bu ilaç bulantı ve kusma problemlerinde hem önleyici hem de tedavi edicidir. Mide ve yemek borusu dahilindeki sorunlarda başvurulan bir ilaçtır. Metpamid'in kullanım alanları şunlardır:

 • Kemoterapi veya radyoterapi sonrası bulantı ve kusmanın önlenmesi
 • Akut migren ile ilişkili bulantı ve kusmanın tedavisi
 • Mide boşalması geciken kişilerde midenin boşalmasına yardımcı olmak
 • Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)

Metpamid Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Farklı kullanım şekillerine ve dozlarına bağlı olarak Metpamid’in etkisini gösterme süresi de değişkendir. Ağızdan alındığında 30-60 dakika, damar içi enjeksiyonla verildiğinde 1-3 dakika, kas içi enjeksiyon halinde ise ilk 10-15 dakika içerisinde etkisini göstermeye başlar. Bu etki 1-2 saat devam eder. Bazı durumlarda bu süreler değişebilir.

Ağır mide bulantısı ve kusması olan veya karaciğer veya böbrek fonksiyonları bozuk olan kişilerde Metpamid'in etkisini göstermesi daha uzun sürebilir. Hatta daha az etkili olabilir. Ek olarak bazı ilaçlarla birlikte alındığında da etkisi değişebilir. Metpamid kullanıyorsanız ve bulantı ve kusmanız geçmiyorsa veya kötüleşiyorsa doktorunuza danışmanız önemlidir.

Metpamid Ne Ise Yara 2

Metpamid Nasıl Kullanılır?

Metpamid ne işe yarar sorusu kapsamında merak edilen bir diğer konu da ilacın kullanım şekilleridir. Metpamid’in tablet, şurup, enjeksiyon ve fitil formları mevcuttur. Yiyeceklerden 30 dakika önce veya 2 saat sonra aç karnına almanız önerilir.

Kullanım şekli ise aşağıdaki gibidir:

 • Şurup: Dozajı doğru bir şekilde ölçmek için bir ölçek kaşığı kullanın.
 • Tablet: Bol su ile yutun.
 • Fitil: Ellerinizi yıkayın, fitilin ucunu yumuşatın, anüs açıklığına nazikçe yerleştirin ve içeri girmesini sağlayın.
 • Enjeksiyon: Bir doktor veya hemşire uygulamalıdır.

Doktorunuzun talimatlarına uyun ve tavsiye edilen dozdan fazla almayın. İlacı 3 aydan uzun süre kullanmayın. Hamileyseniz, emziriyorsanız, herhangi bir sağlık probleminiz veya kullandığınız diğer ilaçlar varsa mutlaka doktorunuza danışın.

Metpamid Hap Tok Karnına İçilir Mi?

Metpamid hap tok karnına içilmemelidir. Metpamid, bulantı ve kusmayı önleyen bir ilaçtır ve aç karnına alındığında mideye daha hızlı emilir ve etkisini daha çabuk gösterir. Tok karnına alındığında ise mide içeriğiyle karışarak emilimi gecikir ve etkisini göstermesi daha uzun zaman alır. Metpamid'i doğru şekilde kullanmak için öğünlerden en az 30 dakika önce aç karnına alınız. Gerekirse yatmadan önce de bir doz alabilirsiniz. İlacın dozunu ve ne kadar süreyle kullanacağınızı doktorunuza danışınız. İki doz arasında en az 6 saat ara veriniz.

Ek olarak Metpamid'i tok karnına içmenin bazı dezavantajları vardır. etkisini göstermesi daha uzun zaman alır, bulantı ve kusmayı tam olarak kontrol edemeyebilir ve mide bulantısı ve kusmanın tekrarlama riskini artırabilir. Metpamid kullanırken herhangi bir yan etki yaşarsanız doktorunuza danışınız.

Bu yazımızda sizin için Metpamid ne işe yarar sorusunu tüm detaylarıyla cevaplandırdık

Muhabir: Aylin Ateş