İçinde bulunduğumuz dünya keşfedilmemiş veya görülmemiş yerlerle doludur. Keşfedilse bile gidilemeyen noktaların olduğu da bilinmektedir. 

İşte o noktalardan biri de Nemo Noktası adı verilen, henüz ulaşılamamış okyanusun derinliklerinde bilinen bir noktadır. 

Peki, Nemo Noktası neresi? Nemo Noktası gizemini araştıranlar için birkaç bilgi topladık. İşte, detaylar…

Nemo Noktasi Neresi

Nemo Noktası Neresi?

Nemo Noktası neresi ve nedir tam olarak bilinmemekle beraber oldukça merak da ediliyor.  Dünya üzerinde gizemini koruyan birçok nokta vardır ve bu noktalardan biri olan Nemo Noktası hakkında bilgi toplayanlar ilk olarak buranın esasen nerede olduğunu öğrenmek istiyor. 

“Nemo Noktası” resmi olarak “Okyanusun Noktası” olarak da bilinir ve teknik adıyla “Okyanusik Çukur Noktası” deniz biliminde, en yakın kıyılardan herhangi bir yönde en az 2,688 kilometre (1,670 mil) uzaklıkta olan bir konumu ifade eder. 

Bu nokta, Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alır ve tam nemo noktası koordinatları 48°52.6′ güney enlemi ve 123°23.6′ batı boylamıdır.

Gezintiye Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler Gezintiye Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Nemo Noktası, Dünya üzerindeki en ıssız yerlerden biri olarak kabul edilir çünkü burası kara parçalarından çok uzaktadır. Bu yüzden adını, “hiç kimse” anlamına gelen Latince “nemo” kelimesinden almıştır. 

Ayrıca,  Pasifik Okyanusu’nda karaya en uzak nokta olan Nemo Noktası, adını Jules Verne’in “Denizler Altında 20 Bin Fersah” romanındaki Kaptan Nemo’dan aldığı da söylenmektedir.

Son olarak, koordinatlara bağlı kalınarak Nemo Noktası Google Earth üzerinden de görülebilir. Fakat, Nemo Noktası’ndan geçen gemiler bile oldukça nadirdir, bu da onu deniz araştırmaları için özel bir bölge yapmaktadır.

Nemo Noktasi Neresi 3

Nemo Noktası Nereye Bağlı?

Nemo Noktası, tam olarak bir ülkeye veya yere bağlı değildir. Bu nokta, Pasifik Okyanusu’nun derinliklerinde yer alan bir coğrafi koordinattır.

Nemo Ne Demek?

Nemo kelimesi Latince bir sözcüktür ve “hiç kimse” anlamına gelmektedir.

Nemo Noktası Hangi Ülkenin?

Nemo Noktası, herhangi bir ülkenin egemenlik alanına girmeyen bir deniz coğrafyasıdır. Bu nokta, Pasifik Okyanusu’nda, Güney Amerika’nın batısında, Güney Pasifik Okyanusu’nda bulunur. Dolayısıyla, Nemo Noktası herhangi bir ülkeye ait değildir ve uluslararası sulardaki derin denizde yer alır.

Nemo Noktası neresi araştırması yapanlar için detaylı bilgi verdik. Şimdi Nemo Noktası hakkında diğer merak edilen konulara geçelim…

Nemo Noktasi Neresi 4

Nemo Noktası Bloop Sesi Nedir?

Nemo Noktası harita üzerinden koordinat bilgisine ulaşılmış durumda olsa da hala tam olarak gizemini koruduğu noktaları vardır. Bu noktalardan biri de Nemo Noktasında duyulan seslerdir. Peki, Nemo Noktası Bloop sesi nedir?

“Nemo Noktası Bloop Sesi” olarak bilinen ses, 1997 yılında Pasifik Okyanusu’nun derinliklerinde kaydedilmiş gizemli bir sestir. Bu ses, 1997’de NOAA’nın (Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi) denizaltı hidrofonları tarafından Pasifik Okyanusu’nda, Güney Amerika’nın batısında, Güney Pasifik Okyanusu’nda kaydedilmiştir.

Bu sese “Bloop” denmesinin nedeni, denizbilimcilerin sesin dalga formu incelendiğinde, tipik bir canlı organizma tarafından yapılmış seslerden farklı olduğunu belirlemesidir. Bunun, daha büyük ve daha farklı bir kaynaktan gelmiş olduğunu düşünmüşlerdir. 

Başlangıçta, bu sesin devasa bir deniz canavarı ya da gizemli bir denizaltı türüne ait olabileceği yönünde spekülasyonlar çıkmıştır. Ancak daha sonra, bu sesin doğal olabileceği, muhtemelen buzulların çatlaması ya da okyanus tabanındaki tektonik hareketlerden kaynaklanabileceği öne sürülmüştür.

Günümüzde, Nemo Noktası bloop sesinin, büyük olasılıkla okyanus tabanındaki buzulların çatlaması gibi doğal bir olayın sonucu olduğu düşünülmektedir. Ancak, tam olarak neyin neden olduğu kesin olarak kanıtlanmamıştır ve bu ses hala gizemini korumaya devam etmektedir.

Nemo Noktasi Neresi 5