Rize'nin Pazar ilçesine bağlı Irmak köyü sakinleri, 6 yıldır imam ataması yapılmadığı için sıkıntı yaşıyor. Köydeki Kaynaklı Merkez Camii'nin imamların kalabileceği lojmanı, 6 yıl önce bir heyelandan dolayı zarar gördü ve AFAD tarafından "oturulmaz" kararı verildi. Bu durumdan sonra camiye imam atanması yapılmadı.

imam yok

Köy halkı, caminin her türlü imkana sahip olmasına rağmen imam eksikliğinden dolayı ibadetlerini tam olarak yerine getiremiyor. 6 yıldır bu sorunu çözmeye çalışan köylüler, müftülüğe ve ilgili makamlara defalarca başvurmasına rağmen sonuç alamıyor.

imam yok

Köy sakinleri, imamın barınma sorununu kendilerinin çözebileceklerini ve lojmanın durumu ile bu sorunun alakasız olduğunu söylüyor. Hatta bazı köylüler imamın kalması için kendi evlerini bile tahsis etmeye hazır olduklarını ifade ediyor.

Kazada can veren kadın, vasiyetiyle bir can kurtardı Kazada can veren kadın, vasiyetiyle bir can kurtardı

imam yokd

Köyün  eski muhtarı Mustafa Çatan, “Mühendisi buraya getirdim. O zaman bana dedi ki çalışmaya gerek yok. Merkeze mühendisle beraber gittik. Rize'den gelenler arabadan iner inmez burada çalışma yapmanıza gerek yok biz buraya onay vermiyoruz. Daha önceden müftülüğe gittim. En son Ramazan ayında müftü beye gittim. Ramazan bayramı için bana imam ver dedim. Bana ‘depom yok oradan çıkarıp vereyim' dedi. Bir öğrenci bulduk. Ramazan'da idare ettik. Ben müftülüğe ‘imamı camiye mi lojmana mı veriyorsunuz' dedim. Onlarda bana camiye veriyoruz dedi. Fakat nerede kalacak dediklerinde barınma sorununu ben halledeceğim dedim. Ben ona bir yer bulacağım. Öyle kaldık. 2018 yılında büyük bir heyelan oldu. Heyelan olduğu zaman bu ırmak baraj gibi oldu. Yukarıdan da bir su gelince bu balkonu koparttı. Yeni yapılmıştı. O zaman kötü görünüyordu ama ben buraya bir sürü masraf ettim. Lojman oturulmaz haldedir diyor. İmam var iken 15-20 öğrencisi vardı. Yerimiz de var. Her türlü imkan sağlanmıştır ama şu lojman yüzünden bir türlü imam gelmedi” şeklinde konuştu

Irmak köyündeki çocuklar da dini eğitim alamamanın üzüntüsünü yaşıyor. Köyde sadece Cuma namazları kılınabiliyor, diğer vakit namazları ve Kuran kursları için imam eksikliği büyük bir engel teşkil ediyor.

Köylüler yetkililerden bir an önce imam ataması yapılmasını ve bu sorunun çözülmesini istiyor.

Kaynak: İHA