Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi mezunu Medet Doğan 4 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra mesleğini bırakıp memleketi Tokat'a dönmeye karar verdi. Sağlık sorunları yüzünden mesleğini bırakmak zorunda kalan Doğan geçirdiği beyin ameliyatlarından sonra memleketi Niksar’da ekilmeyen atıl durumdaki 1 dönüm arazi satın aldı. İlk önce hayvancılıkla başlayan Doğan, daha sonrasında 1 dönüm araziye sera kurdu. 

A W239744 02

17 yıl boyunca çalışmaya devam eden Doğan 22 dönüme kadar genişleterek sera sayısını 12'ye çıkardı. Yanında ise 10 işçi çalıştırıyor. 

"Öğretmenlikten elde edeceğim gelirin çok üstünde gelir elde etmekteyim"

Sağlık problemleri sonrasında çiftçiliğe başlayan Medet Doğan “Asıl mesleğim öğretmenlik. Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi mezunuyum. 4 yıl öğretmenlik yaptım. 2007 yılında bu araziyi satın aldım. İlk önce hayvancılıkla başladım. Daha sonra seracılığa döndüm. 1 dönümle başlayarak şu an da 12 dönüm seraya ulaştık. 12 dönüm kapalı alan 10 dönümde açık alan olmak üzere toplam 22 dönüm alanda sebze üretimi yapıyorum. Bu yıl seralarda ağırlıklı olarak domates ve salatalık var. Açık alanda da biber, patlıcan ve karpuz var. Bütün sebzelerden hemen hemen var. Biber çeşitleri de mevcut. Bunu Niksar pazarında kendim de pazarlıyorum. Bazı manavlara da veriyorum. Ağırlıklı olarak Tokat haline götürüp teslim ediyorum.

A W239744 04

İstanbul’da yöneticilikten biraz sıkılmıştım. Sağlık problemi yaşayarak beyin ameliyatı olmuştum. Bu vesileyle memleketime gelmek istedim. Burası bereketli topraklara sahip ovadır. Niksar bölgesi çok önemli. Dünyanın küresel ısınmadan en son etkileneceği bölge olarak Kelkit Vadisi diyorlar. Bu nedenle burayı tercih ettim. Çok da memnunum. Bugün öğretmenlikten elde edeceğim gelirin çok üstünde gelir elde etmekteyim. Öğretmenin elde ettiği gelir kadar insan çalıştırıyorum. Günlük 8-10 insan devamlı olarak çalışıyor. Yazın domates, kışın da marul üretimi yapmaktayım. Burada yaklaşım 400 dönüm arazi Dönekse tarafında ekilmeyen, boş bırakılmış, tabiri caizse eşeklerin dahi otlatılmadığı bir alandı. Görüldüğü gibi taşlık alan. Bu taşlık alanda bugün bu üretimi yapmaktayız” şeklinde konuştu.

Elektrik sorunu güneş panelleriyle çözüldü Elektrik sorunu güneş panelleriyle çözüldü
Kaynak: İHA