Vatandaşların merak ettiği sorulardan biri olan arama motorlarında sıkça aratılan görüntülü konuşma platformu olan internet sitesi Omegle kapandı mı? Omegle neden kapandı? Omegle nedir? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık...

Omegle nedir?

Omegle kullanıcılara üyeliğe gerek olmadan internet üzerinde yabancılarla sohbet etme olanağı tanıyan bir internet sitesi. 2009 yılında 18 yaşındaki Leif K- Brooks tarafından kuruldu.

Omegle Yunan alfabesinin 24. Ve son harfi olan Omega’nın değiştirilmiş halidir ve omega harfi sitenin logosunda yer almakta. 14 Mart 2010 tarihinde de görüntülü olarak sohbet etme özelliğini kullanıcılarına sundu. Kurulmasından kısa bir süre sonra baya bir popülerlik kazanan Omegle günde 150.000 kez görüntülenmiş ve büyük rakamlara ulaşmıştır.

Omegle kapandı mı Omegle neden kapandı Omegle ne (2)

Omegle kapandı mı?

Görüntülü sohbet sitesi Omegle 14 yıl sonra aramızdan ayrıldı. Platformun kurucusu Leif K-Brooks, Omegle'nin kapatıldığını şu ifadelerle açıkladı:

"Omegle için verilen savaş kaybedildi, ancak internete karşı verilen savaş devam ediyor. Neredeyse tüm çevrimiçi iletişim hizmetleri Omegle ile aynı tür saldırılara maruz kaldı; ve bazıları çok daha büyük kaynaklara sahip çok daha büyük şirketler olsa da, hepsinin bir yerde kırılma noktası var.

Endişem o ki, eğer gidişat kısa sürede tersine dönmezse, aşık olduğum İnternet artık var olmayabilir ve onun yerine, aktif katılım ve gerçek insani bağlantı için çok daha az fırsat sunan, büyük ölçüde pasif tüketime odaklanmış, TV'nin güçlendirilmiş bir versiyonuna daha yakın bir şeye sahip olacağız. Bu size kötü bir fikir gibi geliyorsa, lütfen çevrimiçi haklarınız için mücadele eden bir kuruluş olan Electronic Frontier Foundation'a bağış yapmayı düşünün.

Omegle kapandı mı Omegle neden kapandı Omegle ne (1)

Omegle'ı olumlu amaçlar için kullanan herkese ve sitenin başarısına herhangi bir şekilde katkıda bulunan herkese tüm kalbimle teşekkür ederim. Sizin için savaşmaya devam edemediğim için çok üzgünüm." şeklinde açıklama yaptı.

Omegle neden kapandı?

Omegle neden kapandı sorusunu herkes araştırıyor.  Neden kapatıldığına gelecek olursak Kurucusu Leif K- Brooks’un açıklamasına göre Omegle’nin kötüye kullanımıyla mücadele etmenin hem parasal hem de psikolojik olarak artık zor olduğunu söyledi. Böylelikle Omegle devri kapanmış oldu.

Omegle kapandı mı Omegle neden kapandı Omegle ne (4)