Tüm Türkiye'de olduğu gibi Adana'da da tarihin en sıcak Haziran ayı yaşanmaya devam ediyor. Adeta afet diye tanımlanabilecek sıcaklıklarla insanlar kadar sebze ve meyveler de mücadele ediyor.

Rekor Sıcaklar Tarım Ürünlerini Yakıyor 44

Bazı günlerde termometreler 43 dereceye kadar çıktı ve bu durum hayatı olumsuz etkiledi. Vatandaşlar aşırı sıcaklardan ötürü dışarıya çıkmazken bitkilerde durum daha da vahim.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, tarımın önde şehirlerden olan Adana'da durumun çok kötü olduğunu ve çiftçilerin büyük kayıplara uğradığını dile getirdi.

Rekor Sıcaklar Tarım Ürünlerini Yakıyor 22

Doğan Haziran başından beri sıcaklıkların mevsim normallerinin çok üstünde olduğunu belirterek biber, domates, karpuz ve kavun gibi ürünlerin tamamen yandığını söyledi. Doğan, “Şu an kavun tarlasındayız, 50 dönüm kavunun tamamı aşırı sıcaklardan dolayı kurudu. Biz araçla buraya gelirken hava sıcaklığı 43 dereceyi gösteriyordu. Aşırı sıcaklıktan dolayı Adana'nın tamamında, karpuz, kavun, domates biber kalmadı. Bir çok üründe de zarar oluştu” sözleri ile durumun ciddiyetini aktardı.

Dolu Vuran Bağlarda Neler Yapılmalı? Dolu Vuran Bağlarda Neler Yapılmalı?

Rekor Sıcaklar Tarım Ürünlerini Yakıyor 33

Doğan, elde sadece geççi karpuzların kaldığını söyledi. Diğer ürünlerde ise neredeyse tamamına yakını yandı dedi ve ekledi:

“Çiftçimiz bu tarlaya sera yapmıştı ve şu an tarlasını sürüp ikinci ürünü hazırlamaya başlayacak. 2024 yılının hükumetimiz tarafından Adana'da afet yılı ilan edilmesini bekliyorum. Bu sorun borç ertelemekle çözülecek bir sorun değil. Çiftçimiz şu an sıkıntılı, çiftçimizin borcunu ertelemekle biz bu sezonu kapatamayız.

Narenciye, mısır, pamuk gibi ürünlerde de sıkıntılar var. Adana ilinin afet kapsamına alınmasını istiyoruz, yoksa Adana'nın çiftçisi bitti, ayakta zor duruyor. Karpuzları toplayacak kamyon bile bulunmuyor. Nakliye fiyatları yükseldi. Şu an çiftçimiz zor durumda, çiftçimize acilen destek bekliyoruz.

Bölgemizde yetişen tüm ürünlerin rüzgara ve sıcağa karşı TARSİM kapsamına alınmasını istiyoruz. Araçlar nasıl kaza yaptığında sigorta tarafından mağduriyeti karşılanıyorsa, TARSİM yaptıran çiftçimizin de zararının bu şekilde karşılanmasını istiyoruz.”

Rekor Sıcaklar Tarım Ürünlerini Yakıyor 55

Bölge çiftçsi bundan yaklaşık 15 gün önce yağan doluda da büyük kayıplara uğramıştı. Çiftçiler şuan dört gözle yetkililerin ne yapacağını bekliyorlar.

Kaynak: İHA