Bursa'nın Nilüfer ilçesinde yer alan Tıbbi Aromatik Bitki Bahçesi'nde, son zamanlarda oldukça ilgi gören bir terapi yöntemi sunuluyor: Arı yatağı terapisi. Bu yöntemde, bir kabinin içine yerleştirilen arı kovanının üzerinde uzanan kişiler, arıların çıkardığı seslerden ve uçucu gazlardan faydalanarak dinleniyor ve şifa buluyor.

Tereson Terleme Önleyici Solüsyon Zararlı mı? Tereson Terleme Önleyici Solüsyon Zararlı mı?

A W241155 08

Arı yatağı uygulamasında, arılar ile yatan kişi arasında herhangi bir temas bulunmuyor. Kovanın farklı bir tarafından arılar içeri girerken, insanlar diğer taraftan kabine giriyor. İnce bir tahta üzerindeki ızgara sayesinde arıların sesi, kokusu ve enerjisi kabine yayılıyor ve bu da yatan kişiye fayda sağlıyor.

A W241155 05

Terapinin faydaları hakkında bilgi veren Dr. Dursun Ünal, “Bu bahçeyi 9 yıl önce tıbbi aromatik bahçe olarak kurduk. Aynı zamanda bal arılarını da buraya ekleyerek apiturizm ile birleştirdik. Bal arıları, çiçeklerin en yoğun açtığı dönemde bir kovanda ortalama 60-70 bin sayıyı bulabiliyor. Bu dönemlerde de arı yatağı uygulaması yapabiliyoruz. Sayıları ne kadar çoksa, üzerinde yatan insana enerji veriyor. Kovana getirdikleri uçucu yağ asitlerinin kokusu kabine yayılıyor. Kanatlarından verdikleri sesin frekansı insan vücuduna etki etmektedir. Bu mekanizmayla üzerinde yatan insana büyük bir dinçlik uyandırmaktadır. Özellikle Rusya'da yaygın olarak yapılıyor. Avrupa'da da apiturizm oldukça gelişti, insanların ilgisini çeker hale geldi. Arı yatağına giren insanın, arı ile teması söz konusu değildir. Arıların giriş yönü kabinin farklı tarafında, insanlar ise başka bir taraftan girmektedir. İnsan ve arılar arasındaki ince tahta üzerindeki ızgaradan gelen ses, koku ve enerji, insana fayda sağlıyor” dedi.

A W241155 10

Nilüfer'deki Tıbbi Aromatik Bitki Bahçesi'nin organik tarım yapılan bir alanda yer aldığını ve çevrede ses kirliliği olmadığını da belirten Dr. Ünal, “Burası Nilüfer ilçesine bağlı Dağyenice Mahallesi'nde yer alıyor. Organik tarım yapılan bir alan ve çevremizde ses kirliği yok. Biz burayı ilk başta hobi amaçlı kurmuştuk. Zaman içerisinde gelen özellikle Arap turistler bahçemize ilgi göstermeye başladı. Bahçemizde yetişen tıbbi aromatik bitkiler ve arılara rağbet gösterildi” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA