Manisa'nın Salihli ilçesinde,  21 Haziranda başlayıp 22  Haziran'da söndürlen  yangına ilk müdahaleyi bilinçli bir şekilde yapan 6 çiftçiye teşekkür belgesi verildi. Manisa Valisi Enver Ünlü Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde düzenlenen törende, köyü yanmaktan kurtaran 6 çiftçiye teşekkür belgesini takdim etti. Çiftçilerin müdahalesi sayesinde 3 köy yanmaktan kurtarıldı.

Düzenlenen törene Vali Ünlü başta olmak üzere, Manisa Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal da katılım sağladı.

Vali Ünlü, yangında ilk müdahaleyi ekipler gelmeden önce yapan çiftçileri tebrik etti. Vali Ünlü konuşmasında şunları,"Salihli’de Yağbasan, Karasavcı ve devam etseydi Allah korusun Gökçeköy’e kadar devam edecek büyük bir yangın yaşadık. Hava çok sıcaktı ve rüzgar vardı. Köylerimizin adeta kenarından yalayıp geçen büyük bir yangını muhtarımız ve genç arkadaşlarımız ilk müdahaleyi doğru ve bilinçli bir şekilde yaparak, canlarını hiçe sayarak, kendilerini adeta riske atarak, ateşe atarak kendi imkan ve kabiliyetleriyle ilk müdahaleyi yaptılar. Hep söylüyoruz ilk müdahale hayat kurtarır; bu insan için de böyle orman için de böyle. Ekiplerimiz havadan karadan hemen seferber oldu ama ilk intikal 12-13 dakika sürüyor ki bu dünya ortalamalarından çok daha iyi bir zaman dilimi. Bu arkadaşlarımızın o süreçte organize olup bilinçli bir şekilde müdahale etmesi sayesinde bu 3 köyümüzü büyük bir felaketin eşiğinden çekip aldı. Bu erken müdahale, bu bilinçli müdahale olmasa Allah korusun bugün biz de Diyarbakır’daki, Çınar’daki, Mardin’deki, Mazıdağı’ndaki gibi çok daha acı şeyler, çok daha ağır şeyler konuşmak zorunda kalabilirdik. Böyle sıcak ve kurak bir havada bu yangını çok ucuz atlattık." söyledi. 
"dedi.

Vali Ünlü konuşmasını bitirdikten sonra,Salihli’nin Yağbasan Mahallesi'nde yangına ilk müdahaleyi yapan Hüsrev Uysal, Ali Yağcılar, Süleyman Özcan, Oktay Yıldırım, Hüseyin Ceylan ve Salih Yıldırım’a teşekkür belgelerini takdim etti.

Gerçeklen törene,Yağbasan Mahalle Muhtarı Hüseyin Çakal da katılım sağladı.

Salihli'de Köyleri Kurtaran Çiftçilere Teşekkür Belgesi Verildi! (1)

Manisa Merkezefendi Hastanesi'nde hastalar tahliye ediliyor Manisa Merkezefendi Hastanesi'nde hastalar tahliye ediliyor

Salihli'de Köyleri Kurtaran Çiftçilere Teşekkür Belgesi Verildi! (2)

Salihli'de Köyleri Kurtaran Çiftçilere Teşekkür Belgesi Verildi! (3)

Salihli'de Köyleri Kurtaran Çiftçilere Teşekkür Belgesi Verildi! (4)

Salihli'de Köyleri Kurtaran Çiftçilere Teşekkür Belgesi Verildi! (5)

Salihli'de Köyleri Kurtaran Çiftçilere Teşekkür Belgesi Verildi! (6)

Salihli'de Köyleri Kurtaran Çiftçilere Teşekkür Belgesi Verildi! (7)


 

Kaynak: İHA