Yaz aylarında artan sıcaklıklarla birlikte klima kullanımı da artmaya başladı. Klimalar serinlik sağlarken bilinçsiz kullanım halinde bazı rahatsızlıklara neden olabiliyor. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Üşen, sıcak havaların kurtarıcısı klimanın bilinçsiz kullanımında görülebilen hastalıklara değindi. 

"Klimanın sık kullanımı iç mekan havasını kurutabilir"

Dr. Öğr Üyesi Üşen birçoğu iç mekanları serinletmek için kapı ve pencereleri açtığını söylerken diğerlerinin ise klima kullanarak rahatlatmayı tercih ettiğini söyledi. “Klima, iç mekanları hızlı bir şekilde soğutma kabiliyeti nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilen bir serinleme yöntemidir. Ancak yanlış kullanım veya düzensiz bakım durumunda klimaların sağlığımıza olumsuz etkileri olabilir. Klimanın sık kullanımı, iç mekan havasını kurutabilir. Bu da cilt kuruluğuna ve solunum yollarında tahrişe neden olabilir” dedi.

Karın ağrısı şikayetiyle gitti, 5,5 kilogramlık kitle çıktı! Karın ağrısı şikayetiyle gitti, 5,5 kilogramlık kitle çıktı!

Kli̇ma Kullanirken Aman Di̇kkatttttt

"Klimanızı 20 dereceden düşük ayarlamayın"

Klimanın filtrelerininde biriken toz ve iç kirlerin iç mekanlarda hava kalitesini negatif yönde etkileyebildiğini söyleyerek “Ayrıca klimanın neden olduğu iç ve dış ortam arasındaki büyük sıcaklık farkları, baş ağrısı ve yorgunluğa yol açabilir. Özellikle dışarıda sıcaklık 30 derecenin üzerindeyken klimanızı 20 dereceden düşük ayarlamayın. Sürekli olarak soğutulmuş bir odadan soğutulmamış bir odaya geçişten kaçının. Bu dolaşım sisteminizi zorlar. Klima kullanırken yeterli mesafe olmasına ve kısa süreli kullanıma dikkat edin.

Kli̇ma Kullanirken Aman Di̇kkatttttttt

Serinlemek için kapı ve pencereleri açmak ve klimaların kullanımı, yaz aylarında iç mekanlarda rahatlamak için yaygın yöntemlerdir. Ancak bu yöntemlerin sağlığımıza olan etkilerini anlamak ve doğru kullanım önemlidir. Dengeli havalandırma, doğal gölgeleme ve iç mekan hava sirkülasyonunu artırma gibi yöntemlerle evlerde ve ofislerde sağlıklı bir serinleme ortamı oluşturabiliriz. Yaz aylarında serinlemek için en uygun yöntemi seçerken, uzmanların önerilerine uyarak iç mekanlarda daha sağlıklı bir ortam oluşturmaya özen gösterelim.” diye konuştu.

Kaynak: İHA