Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in cinayetiyle ilgili dosyada yeni bir gelişme yaşandı. Yaz aylarında görevden alınan üç savcının yerine, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça, soruşturmayı ilk başlatan savcı Ayhan Ay’ı atadı. Ancak, soruşturmanın hala tamamlanmamış olması Sinan Ateş’in ailesinde endişe ve huzursuzluğa neden oldu.

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş, 30 Aralık 2022’de Ankara’nın merkezinde, Eray Özyağcı adlı bir suikastçı tarafından 5 mermiyle hayatını kaybetti. Cinayet soruşturmasını yürüten nöbetçi savcı Ayhan Ay, eski Ülkü Ocakları yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ın gözaltına alınmasını talep etti ancak izne ayrıldı. Demirbaş, o dönem MHP Milletvekili Olcay Kılavuz’un evinde saklanırken yakalandı.

Soruşturma dosyası, Ankara Başsavcı Vekili Durdu Özer ve savcı Durmuş Ali Kaya’ya teslim edildi. Savcı Ay, dosyada 3. savcı olarak yer aldı fakat süreçte aktif bir rol üstlenemedi. Dosyayı fiziken inceleme şansı da olmadı.

Seçim Sonuçlarının Etkisi


DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre Ancak 14 Mayıs seçimlerini AK Parti ve MHP ortaklığındaki Cumhur İttifakı'nın yeniden kazanması üzerine, dosyasının seyri yeniden değişti. MHP'nin hedefinde olduğu ve zaman zaman adliye dışından baskılar gördüğü öğrenilen Durdu Özer'in arasında bulunduğu 3 savcı, ağustos ayında dosyadan alındı. Genel Soruşturma Bürosu'ndan sorumlu olan Durdu Özer, Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu'na kaydırılmıştı.

Dosya ise başsavcı vekili Ahmet Altun'un koordinatörlüğüne verildi ancak hangi savcının soruşturmayı yürüteceği belli değildi. Yeni adli yılın başlamasıyla birlikte Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça, Sinan Ateş dosyasını, soruşturmayı ilk yürüten isim olan Ayhan Ay'a geri verdi. Bu kararla birlikte Ateş dosyası fiziki olarak da savcı Ayhan Ay'a teslim edildi. Böylece soruşturma dosyası başladığı kişiye döndü.

Soruşturmaya Olcay Kılavuz Dahil Olacak mı?


Sinan Ateş cinayetinin üzerine giden Durdu Özer'in yaptığı çalışmalar sonucunda toplamda 21 şüpheli tutuklanmıştı. Bunlar arasında cinayetin tetikçisinin yanı sıra iki özel harekât polisi ile Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel, MHP'li avukat Serdar Öktem ile MHP İstanbul İl Yöneticisi Ufuk Köktürk de yer almıştı.

Bu durumun ise özellikle MHP'de başsavcı vekili Durdu Özer'e karşı tepkilere neden olduğu öğrenildi. Durdu Özer'in soruşturma kapsamında eski MHP Milletvekili Olcay Kılavuz ile ilgili adım atmak istediği ancak emniyet birimlerinden yeterli delil alamadığı belirtildi. Yine tetikçiyi azmettirenlerin bulunması da soruşturmanın en önemli aşaması olacaktı.

Soruşturma Uzayacak Mı?


Soruşturmada yapılan son savcı değişikliği, dosyanın bir süre daha uzamasına neden olacak. Çünkü Ayhan Ay, diğer iki savcıyla birlikte dosyada görevliyken soruşturmanın evraklarını göremiyordu. Şimdi savcı Ay'ın, soruşturmadaki tüm evrakları yeniden okuyarak dosyada yapılan işlemlerden haberdar olması gerekiyor. Ayrıca savcılığın başta Emniyet olmak üzere bazı kurumlardan Ateş cinayetine ilişkin talep ettiği belgelerin gönderilmesi gerekiyor.

Delil toplama işlemlerinin tamamlanmasının ardından ancak iddianame yazımına başlanabileceği ifade edilebiliyor.

Sinan Ateş'in Ailesi Tepkili


Öte yandan soruşturmada yaşanan gelişmeler, Sinan Ateş ailesinde rahatsızlık yarattı. DW Türkçe'ye konuşan aileye yakın kaynaklar, soruşturmanın gidişatından haberlerinin olmadığını belirterek, bu durumun kendilerinde rahatsızlık yarattığını kaydetti.

'Örgütlü Suçlardan Yürütülmeli' 


Diğer yandan, bazı adliye kaynakları ise Sinan Ateş cinayetinin sıradan bir olay olmadığını, örgütlü bir eylem olduğunu belirterek, "Soruşturmayı örgütlü suçlardan sorumlu savcılık yürütmeli" dedi.

Sinan Ateş cinayeti birinci yılına yaklaşırken iddianamenin ne zaman hazırlanacağı, soruşturmanın başka isimlere uzanıp uzanmayacağı ise şimdilik bilinmiyor.