İthal kömürün yerli kömüre göre daha cazip fiyatlarla satılması ve madenlere sağlanan teşviklerin kaldırılması sonrası Soma'da 17 binin üzerindeki maden işçisi işsizlik korkusuyla yaşamaya başlamıştı. 

Bu süreçte Maden İşçileri Sendikası ile işçiler meydanlara inmiş seslerini duyurmaya çalışmıştı.

ANKARA'DA GÖRÜŞMELER YAPILMIŞTI

Diğer yandan da Soma AK Parti heyeti Maden İş Sendikası yöneticileriyle Ankara'da bir dizi görüşmeler ve ziyaretler yaparak sıkıntılatı aktarmıştı.  AK Parti Soma İlçe Başkanı Melih Akın görüşmelerin netice verdiğini belirterek, teşvik hususunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandığını duyurdu.

Manisa'da baba oğul kavgası karakolda bitti Manisa'da baba oğul kavgası karakolda bitti

Akın şu ifadelere yer verdi, "Ankara'daki görüşmeler sonrası neticeler ortaya çıkıyor. Teşvik hususu Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından onaylanmıştır. Maden sektörüne ve madencilerimize hayırlı olsun.  İlgilerinden dolayı, Grup Başkan Vekilimiz Manisa Milletvekilimiz Bahadır Nahit YENİŞEHİRLİOĞLU na, Bakan Yardımcılarımız Abdullah Tancan ve Dr. Zafer Demircan'a, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Abdullah ÇİFTÇİ ve Genel Md. Yardımcısı Mehmet Uygun'a teşekkür ederiz" dedi.

Somalı Madenciler Işsiz Kalabilir

Muhabir: Erdinç Alkan