Sivas'ta yaşayan üç usta, Şentürk İyidoğan ve Bahattin Okurkan ve Hamit usta gelecek nesillere ilham kaynağı olmak ve el sanatlarının değerini korumak amacıyla 2.5 yıllık bir çalışmanın ürünü olarak ahşap bir otomobil tasarladı ve üretti.

Yunus Emre'nin gerçek mezarı Kula'da mı? Yunus Emre'nin gerçek mezarı Kula'da mı?

Türk'e yapamazsın de, sonra otur izle

1990 model bir otomobilin iskeletini ahşapla kaplayarak hazırlanan bu eşsiz araç, Chrysler modelinden esinlenerek tasarlandı. Ustalar, bu projede maddi kazançtan öte, el sanatlarının önemini vurgulamak ve gelecek nesillere ilham vermek istediler.

A W236890 05

Şentürk İyidoğan, projeye dair şunları söylüyor:  "Son ustalar olarak gelecek kuşaklara bir örnek teşkil etmemiz gerektiğini ve bunun zorluklarına da katılmamız gerektiğini düşündüm. Ustayı da ikna edince, gittik bir tane araba aldık. Arabayı komple kestik yaklaşık 2.5 yılda da böyle bir spor araba yaptık. Chrysler olarak tasarlamıştık. Daha sonra Atatürk'ün bindiği spor arabaya da dönüştürdük.

Türk'e yapamazsın de, sonra otur izle

Yaparken maliyetini hesaplamadık. Ama üç tane usta ben, Bahattin ve Hamit usta 2.5 yıl aracın üzerinde çalıştık. İstanbul'dan birkaç kişi aradı. Özellikle galerici bir arkadaş aradı. 'Ne istiyorsun' dedi. 1.5 milyon dolar istiyorum dedim. 'Bize çok sonuçta ticaret yapıyoruz' dedi. 15 gün sonra tekrar beni aradı. 'Üstadım merak ettim, eğer para için satsaydın yıllar önce çok zor durumda da Aşık Veysel'in sazını 100 bin dolara satmıştın. 100 bin dolara o zor zamanlarda Aşık Veysel'in sazını satmadın' dedi. 'Şimdi 1.5 milyon dolara arabayı satıp parayı ne yapacaksınız' dedi. Ben de hayallerimiz var. Sivas'ta ya da Zara'da bir el sanatları okulu açmak istiyorum, eğer bunu satabilirsem. 'Yemin ediyorum eğer bu kadar ticaretten fazla param olsa verir alırım bu hayalin için' dedi. Öyle bir beklentideyiz" diye konuştu.

Türk'e yapamazsın de, sonra otur izle

"Bizim kaybolmamamız lazım"

İyidoğan sözlerine şöyle devam ediyor: "Sanatkarlar olarak artık kayboluyoruz. Bizim kaybolmamamız lazım. Bizim kaybolmamız için ya birilerinin el atması ya da bizim kendi çabalarımızla bir zemin oluşturmamızın gerektiğini düşünüyorum. Bence Türkiye'de ilktir, dünyada da eşi benzeri olmayan bir arabadır. Bunların her bir parçasının hiçbir tanesinin ölçüsü bir değil. Trafiğe çıkan bir araba değil. Keyif arabasıdır. 19 Mayıs'ta bu arabanın Samsun'a çıkmasını, 4 Eylül‘de de bu arabanın Sivas Meydanı'nda gezmesini istiyorum özel ruhsat olması gerekiyor. Buna yetkililerin bir çare bulması lazım"  diye konuştu.

Türk'e yapamazsın de, sonra otur izle

Kaynak: İHA