Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde 10 yıl önce gerçekleşen yerel seçimlerde Demokratik Bölgeler Partisi'nden (DBP) belediye başkanı seçilen Seyit Narin'e, geçen yıl ekim ayında yargılandığı Diyarbakır 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 1 yıllık hapis cezası, Diyarbakır İstinaf Mahkemesi tarafından onaylandı. Bu kararla birlikte, Türkiye'de eş başkanlık sistemini uyguladığı gerekçesiyle ceza alan ilk belediye başkanı olarak tarihe geçti.

Belediye Başkanına Ceza

Medyascope'tan Ferit Aslan'ın haberine göre, Seyit Narin, eş baskınlık sistemini uyguladığı için "görevi kötüye kullanmaktan" ceza alan ve cezası onanan ilk belediye başkanı oldu. Daha önce benzer iddialarla birçok kişiye dava açılmış ancak beraat etmişti. Bu kararla birlikte, Türkiye'de eş başkanlık sistemi üzerine verilen ilk ceza olarak kayıtlara geçti.

Türki̇ye’de Bi̇r İlk! (1)

Seyit Narin'in Savunması

Başarılarla dolu 12 yılın ardından Marco Reus, Borussia Dortmund ile vedalaşıyor! Başarılarla dolu 12 yılın ardından Marco Reus, Borussia Dortmund ile vedalaşıyor!

Eski Sur Belediye Başkanı Seyit Narin, yaptığı savunmada dava dosyasının siyasi saiklerle oluşturulduğunu belirterek, "Seçimlere eş başkanlık vaadiyle girildi. Usulsüz bir durum yok, siyasi partilerde de yapılan yasal düzenlemeyle eş başkanlık sistemine geçilmiştir. Eş başkanlık kararı belediye meclisinin aldığı karardır. Burada herhangi bir suç yoktur" demişti. Narin'in savunması, eş başkanlık sisteminin yasal bir çerçevede gerçekleştiğini ve herhangi bir hukuki ihlal olmadığını vurguluyor.

Türki̇ye’de Bi̇r İlk! (2)

Seyit Narin Tutuklandı

Seyit Narin'e verilen 1 yıllık hapis cezası, Diyarbakır İstinaf Mahkemesi tarafından onandıktan sonra Narin, tutuklanarak Diyarbakır Açık Cezaevi'ne konuldu. Bu kararla birlikte, Türkiye'de eş başkanlık sistemi üzerine verilen ilk ceza uygulanmış oldu.

Bu olay, Türkiye'de siyasi tartışmaları da beraberinde getirdi ve eş başkanlık sisteminin yasal zeminde değerlendirilmesi gerektiği konusunda yeni bir tartışma başlattı. Bu gelişmeler, ülkenin siyasi ve hukuki açıdan önemli bir dönüm noktası olarak kaydedildi.

Türki̇ye’de Bi̇r İlk! (3)