El Nino'nun yol açtığı kavurucu sıcaklıkların ardından, Türkiye'nin şimdi de El Nino kışına hazırlandığı açıklandı. El Nino kışı, uzmanlar tarafından kar yağışı getireceği tahmin edilimekte. Peki El Nino kışı ne zaman Türkiye'ye gelecek? Uzmanlar bu konu hakkında neler söyledi? İşte ayrıntılar...

Uzmanlar net tarih verdi. El Nino kışı Türkiye'ye geliyor!

Halk arasında "Kar ne zaman yağacak?" sorusu merak konusu olurken, uzmanlar bu yılın geçmiş yıllara göre daha soğuk ve yoğun kar yağışlı olabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi ve İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, El Nino etkisi altındaki yıllarda Türkiye'nin bol yağış aldığını söyledi.

Uzmanlar net tarihi açıkladı El Nino kışı yakında Türkiye'de (1)

Dr. Okan Bozyurt, "Bazı El Nino yıllarında bol yağışlı fakat ılık olmuş. Bazı El Nino yıllarında ise yine bol yağışlı fakat soğuk olduğunu görüyoruz" diyerek bu seneki modellerin Türkiye için özellikle kasım ve sonrası için ne gösterdiğini ayrıntılı bir şekilde açıkladı.

Dr. Bozyurt,, "7-10 Kasım arasında yine çok ciddi bir soğuk hava kütlesi bekliyorum. Bu soğuk hava sistemi de kar yağışı getirebilir. Soğuk ve kar yağışlı günlerin ardından ise pastırma yazı gelecek.

Uzmanlar net tarihi açıkladı El Nino kışı yakında Türkiye'de (2)

Aralıktan itibaren yoğun yağışlar bekliyorum. Ocak ve şubat aylarında da deniz etkili kar yağışları olabilir. 11 Kasım gibi yine bir yüksek basınç gelecek. Bir hafta ila 10 gün mevsim normalleri civarında veya biraz da mevsim normallerinin üzerinde bir hava sıcaklığı yaşanabilir" dedi.

Uzmanlar net tarihi açıkladı El Nino kışı yakında Türkiye'de (4)