Manisa Valisi Enver Ünlü, 8 Eylül Manisa'nın Kurtuluş Günü'ne özel kutlama mesajı yayınladı.

Vali Ünlü'nün 8 Eylül Manisa'nın Kurtuluşu Kutlama Mesajı

"Aziz Milletimiz, vatan topraklarında bağımsız ve hür yaşama sevdası ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde vatanını ve onurunu korumak için yedi düvele karşı mücadele etmiş ve dünya tarihinin en haklı savaşı olan Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıkmıştır.

Manisa’da, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından topraklarını işgale gelen düşmanlara karşı “Benim meskenim dağlardır” diyerek, işgali tanımayan ve işgale boyun eğmeyen Demirci Akıncıları, Parti Mehmet Pehlivan, Gördes’in kızı Makbule, Halil Efe gibi ele avuca sığmayan efeler ve birçok vatansever
sayesinde tarihine yakışır bir direniş ortaya koymuş, 8 Eylül 1922’de düşmanı ilimizden kovmayı başarmıştır.

Geçici olacağı gün gibi aşikâr olan ama kalış sürelerini her türlü vahşetle uzatmaya çalışan bedhahlar hadlerini aşarak İzmir’e doğru arkalarına bile bakamadan kaçarken güzel Manisa’mızı ateşe vermiş, geleceğe miras bırakacağımız pek çok değerimizi küle çevirmiştir.  

Muzafferiyetin ardından adeta küllerinden yeniden doğan milletimiz birlik ve beraberlik içinde ülkesini ve Cumhuriyetini yüceltmek ve güçlendirmek için çok emek vermiş, azimli ve fedakâr Manisalılar da üretkenlikleri ile yaşadıkları şehri ülkesinin en gözde illerinden biri yapmak için canla başla çalışmıştır.
Kurtuluşunun 101. yılda Manisa, kamu ve özel sektörün yaptığı büyük yatırımlar, verimli tarım arazileri, güçlü sanayisi, büyük üretim potansiyeli, fedakâr ve çalışkan insanlarıyla her geçen yıl daha da güçlenmeye devam etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; kahramanca mücadele ederek vatanımız uğruna hayatlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle anıyor, 8 Eylül Manisa’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101.
yılını kutluyorum."

Enver ÜNLÜ
Manisa Valisi