Bugünden itibaren geçerli olmak üzere uygulanacak elektrik tarifelerindeki %30'luk zamma Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nden tepki geldi.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, çifçilerin yaz aylarıyla birlikte sulama için elektrik kullanımının arttığını yapılan bu zammın üretimde sürdürülebilirlik riskini artıracağını, zammın derhal geri çekilmesi gerektiğini belirtti. 

Finlandiya Asgari Ücret 2024: Yaşam Koşulları Nasıl? Finlandiya Asgari Ücret 2024: Yaşam Koşulları Nasıl?

Bayraktar yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı.

''Ülkemizde seracılık ve hayvancılığın gelişmesi, sulanan alanların artmasıyla tarımsal üretimde elektrik kullanımı arttı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre, 2024 Haziran ayı itibarıyla tarımsal sulama abone grubu için elektrik birim fiyatı 256,46 kuruştur.

EPDK tarafından; enerji üretim maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle nihai elektrik perakende satış fiyatlarında artış yapılacağı açıklandı. Açıklamaya göre, 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, elektrik fiyatlarında, mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30, kamu ve özel hizmetler sektörü abone grubunun düşük kademesi için yüzde 38 ve yüksek kademesi için yüzde 20 oranında artış olacak.''

Üretimde sürdürülebilirlik riske girecek

Bayraktar, yüksek sıcaklıklarla birlikte üretimde su kullanımının artmasıyla çifçilerin maliyetininde arttığını belirterek, yapılan bu zam nedeniyle üretimde sürdürülebilirlik riske girecek' dedi. Bayraktar sözlerine şöyle devam etti. ''Bu yıl hava sıcaklıkları normallerin üzerinde seyrediyor, çoğu il ve ilçelerde ekstrem sıcaklıklar gerçekleşiyor. Aşırı sıcaklar, bu aylarda ekili ve dikili sulanan tüm ürünlerde sulama ihtiyacını artırdı. Çiftçilerimiz artan su ve elektrik bedellerini ödemekte zorlanıyor.

Hal böyle iken, elektrik fiyatlarında yapılacak yüzde 30 oranındaki artış, sulanan ürünlerde maliyetleri daha fazla artıracak, üretimde sürdürülebilirlik riske girecektir.

Gıda güvencesinin sağlanması ve korunması için tarıma pozitif ayrımcılık yapılması gerektiği hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Tarımda maliyetlerin azaltılması ve üretimin sürdürülebilir kılınması bakımından tarımsal üretimde kullanılan elektrikte, 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak yüzde 30’luk zam geri çekilmelidir.

Kaynak: Haber Merkezi