Son yıllarda elektrikli araç sektöründe büyük atılımlar yapılıyor. Özellikle Tesla ve Hyundai gibi büyük şirketler bu konuda başı çekiyor.

Kısa süre önce ülkemizde de Amperino C100 adlı yeni bir elektrikli aracın daha üretileceği açıklanmıştı. Bunun üzerine birçok kişi Amperino C100 fiyat nedir sorusunu sormaya başladı.

Merakla beklenen elektrikli aracın fiyatını ve özelliklerini sizler için araştırdık.

Amperino C100 Fiyatlari

Amperino C100 Fiyatları

Fosil yakıtların yenilenebilir olmaması ve çevreye verdiği zararların iyice açığa çıkmasının ardından elektrikli araçlara yapılan yatırımlar giderek artıyor. Tesla, Hyundai ve BYD gibi büyük şirketler sektörün önde gelen isimleri arasında yer alıyor. Ülkemiz de bu elektrikli araç akımına ilk yerli aracımız olan TOGG T10X ile katılmıştı.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilen TOGG T10X geçtiğimiz yıl satışa sunuldu. İlk elektrikli aracımız TOGG T10X’in büyük satış rakamlarına ulaşmasının ardından yeni bir yerli araç daha piyasaya sürülmek üzere. Bursa’nın İnegöl ilçesinde çalışmalarına başlanan yeni elektrikli aracın adının Amperino C100 olduğu duyuruldu.

Merakla beklenen Amperino C100, ilk kez 16 ila 18 Kasım 2023 tarihleri arasında Bursa’da düzenlenen Go Green TÜYAP Fuar’ında tanıtıldı. Türkiye’nin ikinci yerli otomobili olması beklenen elektrikli araç, fuardaki katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Yenilikçi tasarımıyla da sosyal medyada da hızla gündem olan araç hakkında sık sık Amperino C100 fiyat nedir sorusu soruluyor.

Amperino C100’ün fiyatıyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak elektrikli aracın üreticileri daha önce yaptıkları açıklamalarda Amperino C100’ü 20 bin doların altında bir fiyatla satışa sunmaya çalışacaklarını dile getirmişti.

Amperino C100 fiyatları için belirlenen rakam aşağıdaki gibidir:

 • Bu yıl içerisinde üretimine başlanıp 2025 yılında da piyasaya sürülmesi beklenen Amperino C100’ün fiyatının 430.000 TL ila 520.000 TL arasında olması bekleniyor.

İlgili İçerik: Togg T10X Fiyat Listesi 2024 Güncel! Togg Fiyatları Ne Kadar? Togg T10X Özellikleri!

Amperino C100 Fiyatlari 3

Menzili Ne Kadar?

Amperino C100 fiyat nedir sorusunun cevabını bulan otomobil tutkunları, merakla beklenen aracın menzilinin ne kadar olduğunu da öğrenmek istiyor. 2025 yılının son çeyreğinde satışa sunulması beklenen Amperino C100’ün menzili 150 km olarak açıklandı.

Gözden kaçırmayın
Annelere Müjdeyi Bakan Verdi!

Annelere Müjdeyi Bakan Verdi!

A2 ehliyetiyle sürülebilecek olan elektrikli aracın menzili şehir içindeki sürüşler için gayet yeterli olacaktır.

Amperino C100 Fiyatlari 5

Amperino Özellikleri Nedir?

Sık sık Amperino C100 fiyat nedir diye sorulan yeni yerli aracın özellikleri yakın zaman önce açıklandı.

150 km’lik menzili ve A2 ehliyetiyle kullanılabilecek olmasıyla büyük avantaj sağlayan Amperino C100’ün özellikleri şu şekildedir:

 • Bir sürücü ve iki yolcudan oluşan üç kişilik oturma kapasitesi
 • Yüzde 100 elektrikli enerji tüketimi
 • 90 km/s’lik azami hız
 • 370 litrelik bagaj hacmi
 • 3159 mm uzunluk, 1500 mm genişlik, 1450 mm yükseklik
 • 17.2 kWh batarya
 • İstasyonda 80 dakika, evde ise 240 dakika şarjla tam kapasiteye ulaşma
 • 650 kg ağırlık
 • Dengeli ağırlık merkezi
 • Ön ve arka çarpışma yönetim sistemi
 • Crumble Zone - Sürücü ve yolcular için yüksek koruma
 • Özel tasarlanmış ve ekstrüzyonlu yüksek mukavemetli alüminyum alaşımları
 • Bağımsız ön süspansiyon- yarı bağımsız arka süspansiyon
 • Yangın koruma sistemi
 • 3 fazlı ve mono faz şarj seçeneği
 • Hücre seviyesi voltaj ve batarya paketi seviyesi akım ölçümü

Amperino C100 Fiyatlari 6

Amperino Ne Demek?

Amperino C100 elektrikli otomobilinin fiyatı ve özellikleri dışında isminin ne anlama geldiği de merak konusu olmaya devam ediyor...

Amperino markasının kurucularından biri olan Saloni Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Özbek bu konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Haluk Özbek’in yaptığı paylaşıma göre Amperino ismindeki “amper” elektriği, “in” İnegöl’ü ve “o” harfi de otomobili temsil ediyor. Diğer bir deyişle Amperino, İnegöl’ün Elektrikli Otomobili anlamına geliyor.

Amperino C100 fiyat nedir, menzili ne kadar, Amperino özellikleri nedir sorularını sizler için cevapladık.

Editör: Gulce Editor