31 Mart yerel seçimleri sonrasında Dem Parti'nin kazandığı belediyelerde çeşitli yolsuzluklar olduğu söylemleri son günlerde ülke gündeminde oldukça çok yer bulmuştu. 

Bugün sabah ise beklenen haber Hakkari'den geldi. Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alındığı duyuruldu. Bu gelişmenin ardından Hakkari Belediyesinin yönetimi Hakkari valisi olarak görev yapan Ali Çelik'e geçti.

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada Mehmet Sıddık Akış'ın görevden alınma nedenlerini şu şekilde sıraladı;

  • PKK/KCK gibi terör örgütlerinin yapılanmasında görev almak
  • Terörsit cenazelerine katılmaları için halka baskı yapmak.
  • Terör örgütü üyelerini evinde barındırma.
  • Vatandaşlardan vergi adı altında haraç alıp PKK adile halkı tehdit etmek.

Bu gelişmelerin ardından Hakkari valiliği yaptığı açıklama ile ilde 10 gün boyunca eylem ve etkinliklerin yasaklandığını duyurdu. Açıklamanın tamamı ise şu şekilde;

Belediye Başkanının Odasından Böcek Çıktı Belediye Başkanının Odasından Böcek Çıktı

Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile saldırı olaylarının önüne geçmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak, terör örgütlerinin planlarını bertaraf etmek ve bu meyanda, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve genel sağlığın korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla; Hakkari ili coğrafi sınırları içerisinde 03.06.2024 saat 08.00’den itibaren geçerli 12.06.2024 tarihi de dahil saat 23.59’a kadar 10 gün süre ile 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetler 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun ilgili maddeleri doğrultusunda yasaklanmıştır.

Kaynak: İHA