ILLIT, ilk başta I’LL-IT (I will be it) adı altında çıkıp ardından ILLIT ismine dönüş yapan bir kız grubudur. Altı üyesi bulunan grubun birleşmesi ise ‘Belift Lab’ şirketi altında olmuştur.

1 Haziran 2023 tarihinde JTBC ve Belift Lab, yeni bir küresel kız grubu yaratmayı amaçlayarak ‘R U Next?’ adlı programın çekimlerine başladı. Finalde ilk altıya kalan kızlar ise I’LL-IT grubunda toplandı.

2024 yılında çıkış yapan ve Spotify adlı popüler müzik uygulamasında aylık 17,3, milyon dinleyiciye ulaşan ILLIT grup üyelerini ve haklarında merak edilenleri derledik!

Illit Grubu 3

ILLIT Grup Üyeleri

6 kız üyeden oluşan ILLIT grubu, ‘R U Next?’ adlı yarışmanın final yarışmacıları olarak karşımıza çıkmıştır. Kızların ikisi izleyiciler, dördü ise şirket tarafından seçilmiştir.

ILLIT grup üyelerine dair bilgiler aşağıdaki gibidir:

Üye Adı

Doğum Tarihi

Yaş

Burç

Yunah

15.01.2004

20

Oğlak

Minju

11.05.2004

20

Boğa

Moka

08.10.2004

19

Terazi

Youngseo

13.11.2005

19

Akrep

Wonhee

26.06.2007

16

Yengeç

Iroha

02.04.2008

16

Koç

ILLIT grup üyelerinin gruba seçilme sıraları ise şu şekildedir:

Doğu Demirkol Sevgilisi Kim? Ayşe Kırca Kimdir? Kimin Kızı? Kaç Yaşında? Doğu Demirkol Sevgilisi Kim? Ayşe Kırca Kimdir? Kimin Kızı? Kaç Yaşında?
 1. Wonhee
 2. Youngseo
 3. Minju
 4. Iroha
 5. Moka
 6. Yunah

Şimdi de ILLIT grup üyelerine daha yakından bakalım…

İlgili İçerik: ITZY Üyeleri Kimdir? Grup Lideri Kim? İlk Şarkısı Ne? ITZY Dağıldı Mı? Ne Zaman Dağıtılacak?

Illit Grubu Wonhee

Wonhee Kimdir?

Belift Lab şirketi bünyesinde daha önce stajyer olarak yer alan Wonhee, şimdi ILLIT grup üyeleri arasında yer almaktadır. R U Next? Yarışması ile tanınmıştır.

Programın finalinde 1. Olduğu açıklanmasının ardından I’LL-IT grubunun da seçilen ilk üyesi olmuştur.

Wonhee hakkında diğer bilgiler şöyledir:

 • Tam adı Wonhee Namyanju’dur. Gyenggo, Güney Kore’de dünyaya gelmiştir.
 • Ablası vardır.
 • En sevdiği hayvan kedidir.
 • Şarkı söylemenin yanı sıra anahtarlık yapmak da hobisidir.
 • Spor yapmayı seven Wonhee, okulunda spor bölümü başkanlığını yapmıştır. Badminton onyamaktadır.
 • Gök mavisi ve fildişi en sevdiği renklerdir.

Illit Grubu Youngseo

Youngseo Kimdir?

Henüz 20 yaşında olan Youngseo, eski bir Youtuber’dır. Ardından ‘R U Next?’ adlı yarışmaya katılarak şarkı söylemekte ne kadar yetenekli olduğunu göstermiş ve finalde ikinci olarak gruba girmiştir.

Youngseo hakkındaki diğer bilgiler aşağıda listelenmiştir:

 • Güney Kore’de Kyonggi İlkokulu’na gitmiştir.
 • Pembe en sevdiği renktir.
 • Rol model olarak Billi Eilish’i görmektedir.

NOT: Grup çıkış yapmadan önce BELIFT LAB bir açıklama yaparak Youngseo ile sözleşmeyi karşılıklı olarak feshettiklerini söylemiştir. Bu sebeple ILLIT grup üyeleri 5 kız olarak yoluna devam etmektedir.

Illit Grubu Minju

Minju Kimdir?

Gerçek adı Park Min-ju olan grubun üçüncü üyesi, 15 yaşından beri stajyerlik yapmaktadır. Keman da çalabilen Minju’nun şarkı söylemek dışında oyun oynamak da hobileri arasındadır.

En sevdiği renk gök mavisi, en sevdiği hayvan ise köpektir.

Illit Grubu Iroha (1)

Iroha Kimdir?

ILLIT grubunun açıklanan üçüncü üyesi olan Iroha, Tokyo, Japonya’dandır. Dans etmeyi 3 yaşında öğrendiği bilinen Iroha, sanata ve müziğe yakın ve yatkın olarak büyümüştür.

En sevdiği mangalar arasında Attack On Titan, Toilet-Bound anako Kun ve Jujutsu Kiasen yer almaktadır.

Illit Grubu Moka

Moka Kimdir?

Gerçek adı Sakai Moka olan grubun beşinci üyesi, Japonya’nın Fukuoka şehrinden gelmiştir. Üç yıl süreyle stajyerlik yapmıştır. Profesyonel şekilde dans etmektedir.

Rol modelinin BLACKPINK’ten Jennie olduğunu söylemektedir. İnsanların kendisine Caffe Moka demesini istiyor. Çünkü Caffe Mocha’yı çok sevmektedir.

Illit Grubu Yunah

Yunah Kimdir?

Yunah’ın gerçek adı Roh Yun-ah’tır. ‘R U Next?’ programında 6. ve grubun da son üyesi olmuştur. Grup üyeleri arasında en büyük Yunah’tır.

‘Pozitif yaşayalım’ sözünü kendine slogan edinen Yunah, bilgisayarda oyun oynamayı ve bisiklet sürmeyi çok sevmektedir. Diğer grup üyelerine nazaran en uzun süre eğitim alan yarışmacıdır.

ILLIT Şarkıları

25 Mart 2024 tarihinde ‘’SUPER REAL ME’’ adlı mini albümleri ile çıkış yapan ILLIT grup üyeleriyle dikkat çekerken şarkıları da çeşitli platformlarda milyon dinleyiciye ulaştı.

‘’Magnetic’’ adlı baş şarkılarıyla yaptıkları çıkışın ardından bu mini albüm, My World, Midnight Fiction ve Lucky Girl Syndrome ile devam etmektedir.