Fatih Ayhan, uzay enkazının yörüngedeki faaliyetlere zarar verebileceğini belirtti. Geliştirilecek milli teknolojilerin bu sorunu önlemeyi hedeflediğini ve süreçte uluslararası rekabet yaratarak ihracat potansiyeli sağlayacağını vurguladı. Ayhan, fırlatma araçlarının üst gövdelerinden, artık çalışmayan veya ömrünü tamamlamış uydulardan, anti-uydu testlerinden elde edilen savaş başlıklarına kadar pek çok uzay enkazı türüne dikkat çekti.

Kessler Sendromu ve Ciddi Kazalar Riski

Yakın yeryüzündeki yörüngedeki uzay kalıntılarının ciddi bir seviyeye ulaştığını söyleyen Ayhan, "Kessler sendromu teorisine göre, yörüngedeki tüm uzay araçlarının hasar görmesine neden olacak bu teorinin gerçekleşme ihtimali tartışmalı olsa da, önlem alınmazsa ciddi kazalar, uydu veya araç kaybı kaçınılmaz" dedi.

Çözüm Zorunluluğu ve Uluslararası İş Birliği

Ayhan, uzay enkazı sorununa çözüm bulmanın bir zorunluluk olduğunu belirterek, bu konuda daha radikal adımların atılması gerektiğini ifade etti. Yörüngedeki nesnelerin takibi, çarpışmaların önlenmesi ve uzay enkazlarının toplanması gibi çeşitli çalışmaların yürütüldüğünü, bu çalışmalar için ülkeler arasında iş birliğinin önemli olduğunu söyledi.

Radar ve Teleskop Sistemlerinin Genişletilmesi

Türkiye'nin yörüngedeki nesneleri ve olası çarpışma risklerini takip etmek için radar ve teleskop sistemlerini genişletmesi gerektiğini belirten Ayhan, bu sistemlerin Türkiye'nin uzay ve uzay enkazı sahnesinde aktif bir varlık kazanmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Uluslararası İş Birliği ve Yasa Yapma Süreçlerine Katılım

Ayhan, uzay enkazı sorununun küresel bir problem olduğuna dikkat çekerek, "Uzay enkazı yığınağıyla mücadele konusunda diğer ülkeler ve uluslararası uzay ajansları ile iş birliği yapılması büyük önem taşımakta. Bu konuda verilerin paylaşılması ve BM ile diğer uluslararası kuruluşların yasa yapma süreçlerine aktif olarak katılmak uyum açısından önemli olacaktır" dedi.

Akaryakıta dev zam yolda! Güncel akaryakıt fiyatları Akaryakıta dev zam yolda! Güncel akaryakıt fiyatları

Türkiye'nin Uzay Enkazına Karşı Küresel Mücadeleye Katılımı

Ayhan, Türkiye'nin uzay enkazlarının azaltılmasına yönelik küresel çabalara katkı sağlamasının bilim, güvenlik, çevre ve ekonomi alanlarında avantaj sağlayacağını vurguladı. "Uzay enkazının hafifletilmesine yönelik geliştirilecek milli teknolojiler, uzay sanayinde istihdam yaratacak ve ihracat potansiyeli sağlayacak. Yapılacak yatırımlar mühendislik, robotik, yapay zeka gibi birçok alanda gelişmelere yol açacak. Dışa bağımlılığı azaltıyoruz" dedi.

Diplomatik İlişkilerin Güçlenmesi

Ayhan, "Bu alanda oyuncu olmak ülkelerle diplomatik ilişkileri güçlendirecektir" diye ekledi. Türkiye'nin uzay enkazına karşı küresel mücadeleye katılımının istihdam yaratma ve teknolojik ilerlemeyi artırma potansiyeline dikkat çekti.

Editör: Safa Erdoğan